Szef włoskiego MSW: będzie kontrola finansowania ośrodków islamskich

Powołanie specjalnej komórki Gwardii Finansowej, która będzie kontrolować napływ pieniędzy do ośrodków islamskich w całym kraju, zapowiedział szef MSW Włoch Angelino Alfano. Jego zdaniem konieczne jest też opracowanie „<<statutu>> włoskiego islamu”.

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika „La Repubblica” minister podkreślił, że jest to niezbędne, by można było ustalić dokładne źródło pochodzenia pieniędzy napływających do meczetów i muzułmańskich centrów. Takich ośrodków, tworzonych czasem nawet w garażach, są setki – szacują władze.

Trzeba wiedzieć, dodał Alfano, czy napływające tam sumy nie pochodzą na przykład z radykalnych kręgów, które mogą mieć związek z przemocą i terroryzmem.

„Absolutnie niezbędne będzie opracowanie +statutu+ włoskiego islamu, w którym powie się dość samozwańczym imamom, gdzie ustali się, że należy wygłaszać kazania po włosku i umożliwi się kontrolę źródeł finansowania” – oświadczył minister spraw wewnętrznych.

Polityk zapewnił, że we Włoszech trwa od dłuższego czasu zakrojona na szeroką skalę kontrola radykalnych środowisk islamskich, której rezultatem są aresztowania i wydalanie z kraju osób podejrzanych o rozpowszechnianie propagandy islamskiego fundamentalizmu i ideologii terroryzmu oraz gotowych przyłączyć się do kampanii terroru Państwa Islamskiego.

Alfano poinformował, że od stycznia 2015 roku, a więc od ataku na redakcję tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo” w Paryżu, we Włoszech przeprowadzono 160 tysięcy takich kontroli w ramach „zwykłej prewencji”.

„Trzymamy nasz system bezpieczeństwa w stanie gotowości. Dotąd nic się nie stało, ale to nie sprawia, że jesteśmy spokojni” – oświadczył szef resortu spraw wewnętrznych.

W rozmowie z rzymskim dziennikiem Alfano wyraził też opinię, że jeśli Turcja przestanie respektować porozumienia z UE w sprawie kontroli napływu migrantów, będzie to miało „katastrofalne” skutki dla całej Europy. Ocenił, że wydarzenia w Turcji związane z nieudanym puczem z 15 lipca budzą zaniepokojenie także dlatego, że w przypadku tego kraju migracja staje się „niebywałym orężem nacisku także w relacjach dyplomatycznych”.

„A na terytorium Turcji uchodźców są miliony” – przypomniał szef MSW.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl