Pierwsza Prezes SN zaskarżyła nową ustawę o TK do Trybunału

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf zaskarżyła nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym do TK. W ubiegłym tygodniu Trybunał podał, że 11 sierpnia ogłosi wyrok ws. konstytucyjności tej ustawy – zaskarżonej wcześniej przez część opozycji i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Obok RPO ustawę zaskarżyli posłowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Ogłoszenie wyroku przez pełny skład TK nastąpi po posiedzeniu niejawnym. Nie wiadomo jeszcze, czy wniosek prof. Gersdorf Trybunał dołączy do sprawy.

Ujawniają się środowiska które są niechętne reformom w Polsce i nie są w stanie zaakceptować woli wyborców – komentuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz.

– Tutaj upatruję zamach na demokrację, właśnie ze strony tych środowisk. Bo niczym innym jak konsekwencją nieakceptowania wyborów, jakich dokonali Polacy 25 października, jest torpedowanie wszystkich poczynań. Oczywiście sprawa Trybunału Konstytucyjnego to jest tylko wstęp do tego, bo TK ma zablokować wszystkie reformy Prawa i Sprawiedliwości – ocenia Stanisław Piotrowicz.

Zdaniem PiS nowa ustawa ma być odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK.

Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl