fot. pixabay.com

MSW we Włoszech: w ciągu ostatniego roku przybyło ponad 21 tys. migrantów

Ponad 21 tysięcy migrantów przybyło w ciągu ostatniego roku do Włoch – poinformowało w sobotę MSW w Rzymie w raporcie przedstawianym tradycyjnie 15 sierpnia. W porównaniu z okresem od 1 sierpnia 2018 do końca lipca 2019 roku zanotowano wzrost o 148 procent.

Wśród migrantów jest około 2800 nieletnich bez opieki.

W ogłoszonym sprawozdaniu zaznacza się, że w ostatnim roku większość migrantów (ponad 16 tysięcy) przypłynęło do Włoch samodzielnie, to znaczy małymi łodziami. Około 5 tysięcy zaś zabrały z dryfujących pontonów załogi statków, głównie jednostek organizacji pozarządowych patrolujących Morze Śródziemne i ratujących migrantów.

Migranci odpływają głównie z brzegów Tunezji i Libii. Tunezyjczycy stanowią ponad jedną trzecią wszystkich przybyłych. Na drugim miejscu są obywatele Bangladeszu.

Od początku sierpnia ubiegłego roku do końca lipca obecnego roku do innych krajów UE wysłano z Włoch 622 osoby ubiegające się o azyl; głównie do Francji i Niemiec. Oznacza to znaczny wzrost relokacji, o 167 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Spadła natomiast liczba nielegalnych imigrantów odsyłanych do kraju pochodzenia, co wiąże się – jak wyjaśniło MSW – z częściowym zawieszeniem tej procedury z powodu pandemii.

Według danych ministerstwa obecnie w ośrodkach pobytu dla migrantów we Włoszech przebywa 86 tysięcy osób. To prawie o jedną piątą mniej niż przed rokiem.

Status uchodźcy otrzymało 11 proc. przybyszów, którzy o to wnioskowali.

 PAP

drukuj