PAP/EPA

Włochy: Szef MSW chce zamknąć porty dla statków międzynarodowych misji ratowniczych

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Włoch wicepremier Matteo Salvini oświadczył w niedzielę, że będzie domagał się zamknięcia portów w tym kraju dla zagranicznych statków, które uczestniczą w międzynarodowych operacjach patrolowania Morza Śródziemnego i ratowania migrantów.

To zapowiedź kolejnego ruchu nowego rządu w Rzymie w ramach zaostrzania polityki migracyjnej, po wydanym wcześniej zakazie wpuszczania statków zagranicznych organizacji pozarządowych zabierających migrantów z łodzi i pontonów.

Matteo Salvini wydał oświadczenie, w którym zapowiedział:

„Po zatrzymaniu statków organizacji pozarządowych, w czwartek przedstawię na forum europejskim w Innsbrucku włoską prośbę o zablokowanie zawijania do włoskich portów statków międzynarodowych misji obecnych w tej chwili na Morzu Śródziemnym” – mówił.

Wniosek ten przedłoży w czasie pierwszego spotkania ministrów spraw wewnętrznych krajów Unii Europejskiej w ramach prezydencji Austrii.

Następnie minister spraw wewnętrznych podkreślił:

 „Niestety włoskie rządy w ostatnich pięciu latach podpisały porozumienia, na mocy których wszystkie te statki zostawiały imigrantów we Włoszech” – zaznaczył.

Jednocześnie Matteo Salvini zapytał, odnosząc się do tych umów: „w zamian za co?”.

„Z naszym rządem muzyka się zmieniła” – dodał.

W sobotę irlandzki okręt „Samuel Beckett” zawinął do portu w Mesynie na Sycylii ze 106 migrantami uratowanymi na morzu.

PAP/RIRM

drukuj