fot. PAP/EPA

Szef Pentagonu: USA będą pracować nad tym, by Iran nie zdobył broni atomowej

Szef Pentagonu Jim Mattis powiedział w środę, że USA będą wraz z sojusznikami pracować nad tym, by Iran nie zdobył broni atomowej. Dzień wcześniej prezydent Donald Trump powiedział, że wycofuje USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Teheranem.

„Będziemy nadal pracowali wraz z naszymi sojusznikami i partnerami, aby dopilnować, by Iran nigdy nie pozyskał broni nuklearnej” – oznajmił Jim Mattis, występując przed senacką komisji przydziałów budżetowych.

Dodał, że Stany Zjednoczone i inne strony będą też zabiegać o to, by ograniczyć „szkodliwe wpływy Iranu”. AP podkreśla, że szef Pentagonu nie odniósł się bezpośrednio do decyzji Trumpa dotyczącej zerwania umowy z Iranem.

Jim Mattis podkreślił, że administracja Donalda Trumpa stawia „bezpieczeństwo, interesy oraz dobrostan obywateli (USA) na pierwszym miejscu”.

Powiedział też, odnosząc się do planowanego spotkania Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, że widzi powody do optymizmu, a rozmowy z północnokoreańskim reżimem „mogą być owocne”.

Donald Trump we wtorek ogłosił, że wycofuje USA z porozumienia nuklearnego z Teheranem, i zapowiedział przywrócenie wszystkich sankcji gospodarczych wobec Iranu, zawieszonych w okresie obowiązywania porozumienia.

Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji.

PAP/RIRM

drukuj