Biskupi Sycylii w 25. rocznicę słów Jana Pawła II: Mafiosi to grzesznicy

„Wszyscy mafiosi są grzesznikami, zarówno ci z pistoletami, jak i ci z tzw. białymi kołnierzykami, ci bardziej lub mniej znani i ci, którzy chowają się w cieniu” – napisali biskupi Sycylii w 25. rocznicę apelu Jana Pawła II do ludzi mafii o nawrócenie.

Środa jest na włoskiej wyspie dniem obchodów ćwierćwiecza głośnego, emocjonalnego wystąpienia polskiego papieża, który 9 maja 1993 roku w Dolinie Świątyń w Agrigento mówił: „Żaden człowiek, żadne stowarzyszenie ludzkie, żadna mafia nie może zmienić ani podeptać najświętszego prawa Bożego”.

„W imię Chrystusa, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, zwracam się do odpowiedzialnych: nawróćcie się, pewnego dnia przyjdzie sąd Boży” – apelował Jan Paweł II do mafiosów.

„Nawróćcie się” – to tytuł listu sycylijskich biskupów opublikowanego w związku z rocznicą, uczczoną również w miejscu tego historycznego wydarzenia. Podkreślili, że „mafia jest grzechem” i jest „nie do pogodzenia z Ewangelią”.

Duchowni napisali, że grzechem jest „zmowa milczenia ze strony tych, którzy kryją występki, stając się w ten sposób, świadomie czy nie, wspólnikami”.

„Jeszcze większym grzechem jest mafijna mentalność, także wtedy, gdy wyrażana jest w codziennych gestach nadużyć i nieugaszonym pragnieniu zemsty. Najcięższym grzechem jest działalność mafijna, tak ta prowadzona osobiście, jak i ta nakazywana i zlecana osobom trzecim” – oświadczyli księża biskupi z Sycylii. Organizacje mafijne nazwali „strukturami grzechu”, które „swymi intrygami i akcjami występują przeciwko woli Bożej”, niosąc śmierć i cierpienie.

Mafia to według biskupów nie tylko sieć „najcięższych przestępstw”, ale także wyraz „katastrofalnego deficytu kulturowego i głośnej zdrady sycylijskiej historii” oraz „duchowej anemii”.

Przedstawiciele Kościoła potępili mafiosów jako tych, którzy zostawiają „fatalne rysy” na „cnotach religijnych”. Ostrzegli, że mafia dalej kreśli „śmiertelne plamy” i jest obecna nie tylko na Sycylii, ale także w innych częściach Włoch i za granicą.

„Mafia to problem, który dotyka Kościoła, jego historycznej trwałości i jego obecności społecznej na określonych obszarach i w środowiskach, doświadczenia jego członków; tych, którzy opierają się mafijnemu naporowi, i tych, którzy dają się zdominować” – napisali przedstawiciele włoskiego episkopatu z Sycylii.

Jak zauważyli, Kościół w ostatnich latach zdystansował się od „milczenia”, jakie otaczało fenomen mafii. Dzisiaj – ostrzegli – „grozi nam to, że przejdziemy od milczenia tylko do słów”.

Ludzie Kościoła – podkreślili – muszą „naprawdę wstrząsnąć mafiosami”, którzy – jak zauważyli – „na pewno nie są zainteresowani czytaniem kościelnych dokumentów”.

Potrzebne są według biskupów działania edukacyjne, „praktyczna katecheza” i wykorzystywanie każdej okazji, również po to, by zaangażować dzieci mafiosów.

Orędzie do uczestników rocznicowych uroczystości w Agrigento wystosował w imieniu papieża Franciszka watykański sekretarz stanu ksiądz kardynał Pietro Parolin. Franciszek nazwał historyczne wystąpienie św. Jana Pawła II „profetycznym” i zachęcił do walki ze złem orężem Ewangelii, „praktyką łagodności i odwagi” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl