fot. flickr.com

Szef Pentagonu zapowiada konsultacje z NATO ws. Afganistanu

Amerykański minister obrony James Mattis poinformował dziś, że będzie konsultował się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i sojusznikami w sprawie nowej strategii USA wobec Azji Południowej, w tym Afganistanu.

„Będę konsultował się z sekretarzem generalnym NATO i naszymi sojusznikami, z których kilku także zapowiedziało zwiększenie liczebności swych sił (w Afganistanie – PAP)” – przekazał szef Pentagonu w wydanym oświadczeniu.

„Zleciłem szefowi połączonych sztabów (sił zbrojnych USA gen. Josephowi Dunfordowi) podjęcie przygotowań do wdrożenia prezydenckiej strategii” – dodał.

Z kolei dowódca wojsk amerykańskich i sił międzynarodowych w Afganistanie generał John Nicholson podkreślił, że w myśl nowej strategii obecność sił USA w Afganistanie będzie opierała się na „warunkach, a nie wyznaczanych odgórnie terminach”.

„Nowa strategia oznacza, że talibowie nie będą w stanie odnieść militarnego zwycięstwa. Teraz jest czas na porzucenie przemocy i pojednanie” – ocenił.

Szef komisji sił zbrojnych Senatu USA, Republikanin John McCain, pozytywnie ocenił przedstawioną przez Trumpa strategię wobec Afganistanu. Została ona zaprezentowana z dużym opóźnieniem, jednak pozwoli USA na porzucenie „chybionej strategii polegającej jedynie na odraczaniu przegranej” w Afganistanie, jaką realizowała administracja poprzedniego prezydenta, Demokraty Baracka Obamy – zaznaczył.

Zaapelował do Trumpa, by regularnie rozmawiał ze „zwykłymi obywatelami i tymi, którzy walczą w ich imieniu, o tym, dlaczego walczą, dlaczego dodatkowe poświęcenia miałyby być tego warte i w jaki sposób zwyciężymy”.

Z kolei senator Jack Reed, najwyższy rangą Demokrata w senackiej komisji sił zbrojnych, skrytykował wystąpienie Trumpa jako zaprezentowane zbyt późno i zbyt ogólnikowe. Kolejne opóźnienia i sprzeczne sygnały wysyłane przez Trumpa na temat zaangażowania USA w Afganistanie zaszkodziły wiarygodności Stanów Zjednoczonych w oczach przywódców tego kraju oraz sojuszników kierowanych przez USA sił międzynarodowych – ocenił Reed.

Prezydent Trump w przemówieniu do narodu w poniedziałek przedstawił nową strategię zakończenia 16-letniego konfliktu zbrojnego w Afganistanie. [czytaj więcej]

PAP/RIRM

drukuj