Szef MSW Włoch: Na morzu nie ma już żadnego statku organizacji pozarządowej

Na Morzu Śródziemnym nie ma już żadnego statku organizacji pozarządowej – ogłosił w środę szef włoskiego MSW, wicepremier Matteo Salvini. Gabinet w Rzymie zakazał wpuszczania jednostek NGO do włoskich portów, bo zarzuca im, że są „wspólnikami” przemytników migrantów.

„Na morzu nie została już żadna organizacja pozarządowa. My zrobiliśmy więcej w ciągu trzech miesięcy pracy rządu niż Partia Demokratyczna przez pięć lat” – napisał Salvini na Twitterze, odnosząc się do polityki poprzednich centrolewicowych gabinetów.

W ten sposób skomentował doniesienia włoskiej prasy, że obecny do niedawna w Cieśninie Sycylijskiej statek NGO Aquarius, ratujący migrantów z łodzi i pontonów, zaprzestał również tych działań, co oznacza, że wszystkie statki zniknęły z tego rejonu.

Minister dodał następnie: „Idziemy naprzód, bez strachu, nie zatrzymają nas śledztwa czy groźby”.

Od czerwca rząd Giuseppe Contego nie wpuszcza do swoich portów statków zagranicznych organizacji pozarządowych, które w ostatnich latach przywiozły na włoskie wybrzeża tysiące uratowanych na morzu migrantów. Gabinet, który zaostrzył politykę migracyjną, argumentuje, że w ten sposób można powstrzymać proceder przemytu migrantów.

Władze w Rzymie zabiegają jednocześnie o to, aby również okręty krajów UE patrolujące Morze Śródziemne w ramach unijnej operacji Sophia nie wpływały wyłącznie do włoskich portów z migrantami na pokładzie. Wniosek ten minister obrony Elisabetta Trenta przedstawi w czwartek w Wiedniu na nieformalnym spotkaniu szefów tych resortów – podała Ansa, powołując się na źródła w Rzymie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl