Włoski minister transportu: o przyszłości UE rozstrzygnie kwestia migracji

W opublikowanym w piątek wywiadzie dla niemieckiej agencji dpa włoski minister infrastruktury i transportu Danilo Toninelli wyraził opinię, że kwestia migracji rozstrzygnie o przyszłości Unii Europejskiej.

„Jesteśmy wszyscy rozzłoszczeni UE, która nie rozumie, że w tym temacie chodzi o jej własne przeżycie” – powiedział Danilo Toninelli, który należy do antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd.

Ugrupowanie to współtworzy z prawicowo-populistyczną Ligą (Lega) koalicyjny rząd. Włoskiemu resortowi transportu podlega także Straż Przybrzeżna, zaangażowana w ratowanie migrantów dryfujących po Morzu Śródziemnym.

„Europa musi przestać być wieżą z kości słoniowej biurokracji oraz finansów i musi ponownie należeć do ludzi. Jeśli nie zdoła przezwyciężyć tego egoistycznego nastawienia, narazi się na ogromne ryzyko” – ostrzegł Danilo Toninelli.

Zapewnił, że jego kraj łączą z Niemcami i innymi państwami UE „stosunki uczciwej współpracy”, a Włochy jako kraj założycielski UE „zawsze wierzyły w projekt europejski”.

Danilo Toninelli zaprzeczył, jakoby Liga, do której należy minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini, ustalała kurs rządu w sprawie migracji, wpływając w tym względzie również na bezpartyjnego premiera Giuseppe Contego. „Linię rządu wyznacza Conte”, a jej podstawą jest „wyraźny mandat” Włochów – podkreślił. Dodał, że Ruch Pięciu Gwiazd i Liga są zwarte i dobrze współpracują.

Według niego, niepokojąco wysoki dług publiczny Włoch będzie można zredukować tylko dzięki rzeczywistemu wzrostowi gospodarczemu, a obawy przed budżetową rozrzutnością obecnego rządu są bezzasadne.

„Rynki zrozumieją, że nasze planowanie budżetowe będzie wspierać rozwój” – powiedział deklarując jednocześnie, że jego rząd nie chce prowokować konfliktu z Brukselą.

„Wymagania UE są sensowne tak długo, jak nie przeszkadzają państwom w realizowaniu nie dających się zakwestionować celów” – zaznaczył.

Wyjaśnił, że obejmuje to wspieranie inwestycji, zwalczanie biedy i zmniejszanie podatków, by przedsiębiorstwa mogły ponownie się rozwijać.

Wywiad z Danilo Tonellim został przeprowadzony przez dpa w formie pisemnej w ramach bloku tematycznego, poświęconego pierwszym stu dniom działalności nowego włoskiego rządu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl