Pos. J. Dziedziczak: Włochy to bardzo ważny partner Polski

Republika Włoska to bardzo ważny partner Polski. Trzeba rozmawiać z przedstawicielami tego państwa – powiedział poseł PiS-u Jan Dziedziczak.

Były wiceszef MSZ wskazał, że Włochy to trzecia gospodarka UE w strefie euro oraz – po wyjściu Wlk. Brytanii – trzecia w całej UE.

To także trzeci partner handlowy dla RP– podkreślił polityk, który skomentował dzisiejszą wizytę w Warszawie wicepremiera i szefa MSW Włoch Matteo Salviniego. W jej ramach zaplanowano spotkania z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim oraz liderem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.

Tematy rozmów – według mediów – to m.in. ewentualna koalicja w eurowyborach, a także kwestia reformy UE.

Jak najlepsze relacje z Republiką Włoską są korzystne dla polskich obywateli – ocenił poseł PiS-u, były wiceszef dyplomacji Jan Dziedziczak. Polityk był też pytany przez dziennikarzy o ocenę współpracy włoskich władz z Rosją.

– Włosi, nasz trzeci partner handlowy, rzeczywiście współpracują z Federacją Rosyjską. Problem polega na tym, że robią to wszystkie włoskie ugrupowania, robi to włoska postchadecja, robią to włoscy socjaliści, Ruch Pięciu Gwiazd. Robi to nawet pan wicepremier, więc oczywiście współpracując z Włochami, trzeba zawsze brać ten kontekst kulturowy, że jest to kraj mający jakiś sentyment do Federacji Rosyjskiej. Ale to wszystkie partie włoskie, również te, które są w Europejskiej Partii Ludowej czy w grupie socjalistów, mają tego typu pogląd. 60 proc. Włochów popiera tę politykę. My szanujemy współpracę z Republiką Włoską, naszym trzecim partnerem handlowym, z którym mamy 22 mld euro rocznej współpracy – podkreślił poseł Jan Dziedziczak.

Matteo Salvini jest wicepremierem i szefem MSW w rządzie Giuseppe Contego, który został zaprzysiężony w czerwcu 2018 r.

Liga pod jego przywództwem jest pierwszym ugrupowaniem w kraju i cieszy się poparciem ponad 30 proc. Włochów.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl