Szef MON z wizytą na ćwiczeniach w Skwierzynie

Minister obrony narodowej Antonii Macierewicz odwiedza dziś polskich i amerykańskich żołnierzy ćwiczących na terenie 35. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Skwierzynie. Wspólne ćwiczenia odbywają się w ramach treningu pod kryptonimem „Panther Assurance”.

Ćwiczenia są m.in. efektem postanowień ostatniego szczytu NATO w Newport o systematycznym wzmacnianiu współpracy pomiędzy wojskami obu krajów.

Zgodnie z komunikatem polskiego resortu obrony, Polacy i Amerykanie doskonalą umiejętności związane z planowaniem i prowadzeniem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej ważnych obiektów. Ćwiczenia mają charakter defensywny i nie prowadzone są strzelania rakietowe – zapewnia Ministerstwo Obrony Narodowej.

Komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura, ekspert portalu „Defence24.pl”, wyjaśnił, że ćwiczenie obrony powietrznej zorganizowane jest w ramach trwającej od lat współpracy amerykańsko-polskiej.

– To nie jest jakiś nagły zryw ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej ani jakieś ćwiczenie, które nagle wypadło ze względu na sytuację, która jest za granicą. To po prostu standardowe ćwiczenie, które jest realizowanie. Najważniejsza rzecz jest taka, że działamy wspólnie z innymi państwami, współdziałamy z żołnierzami, którzy w razie, gdyby była taka potrzeba, przyjdą nam z pomocą, i którzy będą z nami współdziałali. To jest chyba najważniejsze. Obecność ministra jest zawsze potrzebna ponieważ pokazuje, że Ministerstwo Obrony Narodowej nadal stara się być blisko żołnierzy i pilnować tego, co się tam dzieje. To nie jest jakaś alarmowa sytuacja, jest to standardowe działanie. Im więcej takich ćwiczeń, tym lepiej – powiedział Maksymilian Dura.

W ćwiczeniach biorą udział żołnierze z 35. Skwierzyńskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej oraz stacjonujący na co dzień w Niemczech Amerykanie z 5-7 Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej. Po spotkaniu o godz. 15.00  planowany jest briefing prasowy Ministra Antoniego Macierewicza.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl