fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Szef MON: Wszystko wskazuje na to, że pierwsze czołgi Abrams trafią na wyposażenie Wojska Polskiego już w przyszłym roku

Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku pierwsze egzemplarze czołgów Abrams trafią na wyposażenie Wojska Polskiego – powiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, po środowym spotkaniu z sekretarzem obrony USA, Lloydem Austinem.

Minister Mariusz Błaszczak, który przebywa z wizytą w Waszyngtonie, uznał środowe spotkanie ze swym amerykańskim odpowiednikiem za bardzo udane. [czytaj więcej

„Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych też cieszy się z tego, że rozmowa miała charakter konkretny. Rozmawialiśmy o współpracy, o zacieśnieniu relacji obronnych polsko-amerykańskich, o wyposażeniu wojska polskiego w nowoczesny sprzęt” – relacjonował Błaszczak.

Dodał, iż z punktu widzenia sekretarza obrony USA „wyposażenie wojska polskiego w czołgi Abrams jest jak najbardziej zasadne”.

„Buduje interoperacyjność między siłami amerykańskimi i siłami polskimi” – zaznaczył szef MON.

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że pod koniec października do Polski ma przyjechać sekretarz wojsk lądowych USA, by omówić szczegóły zakupu czołgów Abrams.

„Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku pierwsze egzemplarze czołgów Abrams trafią na wyposażenie Wojska Polskiego” – powiedział Błaszczak.

O tym, że Polska kupi od USA 250 czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3 szef MON wraz z wicepremierem, przewodniczącym Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych (Jarosławem Kaczyńskim) poinformowali w połowie lipca. Czołgi mają docelowo stacjonować na wschodzie kraju i stanowić uzbrojenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Program rządowy ich zakupu wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym opiewa na kwotę 23 mld 300 mln zł.

PAP

drukuj