fot. twitter.com/mblaszczak

Szef MON: D. Trump wystąpi w jednym z miejsc stacjonowania wojsk USA

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który na przełomie sierpnia i września złoży wizytę w Polsce, będzie miał wystąpienie w jednym z miejsc, gdzie stacjonują amerykańscy żołnierze – powiedział dziś minister obrony Mariusz Błaszczak.

„To będą słowa wygłoszone do żołnierzy amerykańskich i polskich, a więc w jednym z miejsc, które na podstawie decyzji prezydentów: Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy, będzie miejscem stacjonowania żołnierzy amerykańskich w Polsce” – zaznaczył Mariusz Błaszczak w radiowych „Sygnałach Dnia”, nawiązując do czerwcowej deklaracji prezydentów USA i Polski.

Prezydent USA Donald Trump złoży wizytę w Polsce w dniach od 31 sierpnia wieczorem do 2 września. 1 września weźmie udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie.

Szef MON wskazał, że będzie sześć miejsc stacjonowania żołnierzy amerykańskich. Przypomniał, że „deklaracja podpisana przez prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych stanowi o trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, o zwiększeniu co najmniej o 1000 żołnierzy amerykańskiej obecności”, potwierdza także stacjonowanie 4,5 tys. amerykańskich wojskowych w Polsce i zapowiada ulokowanie amerykańskiego dowództwa szczebla dywizji.

„To też niewątpliwie sukces wynikający z mojego uporu, ale także z bardzo docenianej przeze mnie pomocy, wsparcia, jakiego w tej sprawie udzieliła ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. Jest to sukces Polski i Stanów Zjednoczonych” – ocenił minister.

Pytany o zapowiedzi, że zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce odbędzie się przez przeniesienie części personelu wojskowego USA z Niemiec, minister Błaszczak powiedział: „My rozmawiamy o zwiększeniu amerykańskiej obecności w Polsce, to nie do nas należy decyzja, skąd władze amerykańskie przesuną żołnierzy Stanów Zjednoczonych, nie chciałbym ingerować w suwerenne decyzje strony amerykańskiej, ale nie ulega dla nas wątpliwości, że jesteśmy doceniani przez naszych partnerów w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, za to, że Polska wypełnia zobowiązania – przeznaczamy 2 procent polskiego PKB na obronność, nie wszystkie kraje tak czynią”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl