fot. Monika Bilska

Szczyt UE z udziałem krajów Partnerstwa Wschodniego

Unia Europejska wysyła sygnał o wsparciu dla krajów Partnerstwa Wschodniego. W czwartek liderzy tych państw brali udział w szczycie z udziałem przywódców krajów unijnych.

Partnerstwo Wschodnie zakłada pogłębianie relacji z takimi krajami, jak: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina. W czwartek odbyła się wideokonferencja przywódców 27 państw członkowskich i liderów tych państw, z którymi Unia chce rozmawiać o współpracy.

– Partnerstwo Wschodnie jest priorytetem polityki zagranicznej Unii Europejskiej i pozostanie jednym z nich – zaznaczył przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Unia Europejska wysyła silny sygnał wsparcia dla krajów Partnerstwa Wschodniego. Państwa te są dziesiątym największym partnerem handlowym Wspólnoty Europejskiej. Teraz Unia chce zrobić więcej dla przyspieszenia integracji gospodarczej.

– Miliony obywateli tych krajów skorzystało z krótkoterminowego ruchu bezwizowego do Unii Europejskiej. Umowa o kompleksowym i wzmocnionym partnerstwie z Armenią jest tymczasowo stosowana. Negocjacje w sprawie nowej kompleksowej umowy z Azerbejdżanem są na zaawansowanym etapie – powiedział Charles Michel.

Od 1 lipca ułatwienia wizowe będą funkcjonowały także na Białorusi – podkreślał przewodniczący Rady Europejskiej. Z kolei przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała obszary, które będą priorytetem współpracy w najbliższych latach.

– Przede wszystkim chcemy partnerstwa skoncentrowanego na gospodarce, które tworzy miejsca pracy, lepsze połączenia między naszymi krajami i lepsze możliwości, szczególnie dla młodych ludzi – zaznaczyła Ursula von der Leyen.

Szefowa Komisji Europejska wskazała również na rozwój cyfryzacji i konkretnej pomocy finansowej dla krajów Partnerstwa Wschodniego.

Idea Partnerstwa Wschodniego nie może zatrzymać się wyłącznie na dialogu. Nie może ograniczać ambicji – wskazał po szczycie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„Niektórym wystarcza polityczny dialog, innym strategiczne partnerstwo z Unią Europejską, ktoś pragnie integracji ze wspólnym rynkiem na bazie czterech swobód, a ktoś – tak jak Ukraina – domaga się pełnoprawnego członkostwa w UE” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W trakcie szczytu Zełenski miał oświadczyć, że Partnerstwo Wschodnie jest korzystne dla Ukrainy, jeśli przybliża ją do członkostwa w Unii Europejskiej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl