Szczyt UE-Japonia: dziś ogłoszenie porozumienia dot. umowy o wolnym handlu

Dziś na szczycie Unia Europejska-Japonia w Brukseli ma zostać ogłoszone porozumienie dotyczące umowy o wolnym handlu. Rozmowy pomiędzy Tokio i Brukselą w tej sprawie są prowadzone od marca 2013 r.

W szczycie udział wezmą m.in. szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, premier Japonii Shinzo Abe oraz szef RE Donald Tusk.

Szczegóły w unijno-japońskiej umowie nie zostały do końca ustalone. Porozumienie ma jednak zamknąć najtrudniejszy etap negocjacji.

Data rozmów w Brukseli nie jest przypadkowa. Odbędą się one tuż przed szczytem G20. Porozumienie ma być mocnym sygnałem za wolnym handlem, skierowanym głównie w kierunku Donalda Trumpa.

Europoseł prof. Zbigniew Kuźmiuk ocenia, że realizacja porozumienia może przynieść określone korzyści.

– Japonia to potężny organizm gospodarczy. Nie ulega wątpliwości, że wymiana handlowa z tym krajem powinna służyć zarówno UE, jak i Japonii. Ale cały problem tkwi w szczegółach. My jako posłowie do PE szczegółów tych rozmów nie znamy, co więcej to wszystko jest dopiero na początku, więc ten proces będzie jeszcze, moim zdaniem, trwał długo. Niemniej zakładam, że to porozumienie jest symetryczne i oznacza, że obydwie strony (…) w wyniku realizacji tego porozumienia będą osiągały określone korzyści – powiedział prof. Zbigniew Kuźmiuk.

Porozumienie UE z Japonią jak dotychczas nie wzbudziło znacznych protestów w Europie.

Japonia jest drugim po Chinach największym partnerem handlowym UE w Azji. Wraz z UE odpowiada za jedną trzecią światowego PKB. Jak podają opracowania PE zamieszkana przez 127 mln osób Japonia jest pod względem konsumpcji rynkiem porównywalnym do Chin.

RIRM/PAP

drukuj