Szczeciński protest przeciw „in vitro”

Na kilka dni przed oficjalną debatą w Szczecinie odbył się protest mieszkańców przeciwko finansowaniu in vitro z budżetu miasta. Manifestacja była wyrazem sprzeciwu wobec polityki radnych.

Mieszkańcy nie chcą, aby pieniądze z podatków przeznaczano na finansowanie tzw. sztucznego zapłodnienia. Katolicy nie mogą godzić się na takie rozwiązania – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, wiceprezes Prawicy RP.

-Uważamy, że jest to decyzja, która ma charakter absolutnie polityczny. Sprzeciwiamy się finansowaniu przez samorządy in vitro. Chcemy przede wszystkim zaprotestować, żeby zwrócić uwagę mieszkańców Szczecina na tą sprawę. To są ludzie, którzy płacą podatki. Ta decyzja Rady Miasta jest decyzją, która również jest podejmowana w imieniu mieszkańców Szczecina, którzy są w większości katolikami – powiedział dr Krzysztof Kawęcki.

W Szczecinie powstał również specjalny Komitet Obywatelski sprzeciwiający się działaniom ws. finansowania metod sztucznego zapłodnienia.

Jak zaznaczył ks. Tomasz Kancelarczyk, sprawa budzi wielki niepokój, dlatego będziemy protestować i zbierać w tej sprawie podpisy.

– Liczymy na to, że tych podpisów zbierzemy bardzo dużo i że w sposób zdecydowany utniemy sprawę tak niemoralnego wniosku, aby procedurę in vitro dofinansować z pieniędzy publicznych. Liczymy na to, że w najbliższą niedzielę zbierzemy tych podpisów bardzo dużo. W zbiórkę podpisów włączyło się wiele stowarzyszeń, wiele wspólnot, osób związanych generalnie z obroną życia poczętego, uczestników i organizatorów marszów dla życia w Szczecinie – dodaje ks. Tomasz Kancelarczyk, Diecezjalny Asystent Kościelny Stowarzyszenia Civitas Christiana w Szczecinie.

Swój sprzeciw wobec in vitro wyrazili również mieszkańcy Częstochowy. Koło Przyjaciół Radia Maryja wystosowało list do Przewodniczącego Rady Miasta, w którym zdecydowanie sprzeciwia się dofinansowaniu tych zabiegów z budżetu samorządu. Nie zgadzają się również na propagowanie i stosowanie tej metody w leczeniu bezpłodności. Dodatkowo, Przyjaciele Radia Maryja, domagają się wycofania uchwały Rady Miejskiej Częstochowy ws. metody in vitro.

 

List pasterski ks. abp. Andrzeja Dzięgi [CZYTAJ]

Wypowiedź dra Krzysztofa Kawęckiego:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź ks. Tomasza Kancelarczyka:


Pobierz Pobierz

drukuj