Szczecińscy rolnicy kontynuują protest

Trwa protest zachodniopomorskich rolników przeciwko nieprawidłowej – jak mówią – sprzedaży ziemi przez Agencję Nieruchomości Rolnych w Szczecinie.

Na głównych ulicach miasta rolnicy jeżdżą ciągnikami. Zapewniają, że są zdeterminowani i będą protestować aż do spełnienia wszystkich ich postulatów. Mają pozwolenie od szczecińskiego magistratu na prowadzenie protestu do końca miesiąca.

Rolnicy mówią, że sprzedaż prowadzona przez Agencję Nieruchomości Rolnych nie poprawia struktury gospodarstw, a ziemia trafia do osób reprezentujących duże podmioty, które są powiązane z kapitałem zagranicznym.

Rolnicy nie są w stanie z nimi konkurować – mówi Edward Kosmal, przewodniczący NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych w regionie zachodniopomorskim.

– Mamy zastrzeżenia do samej dyrekcji, że dopuszcza do tego stanu, bo ma możliwości prawne, żeby temu zapobiegać. Te słupy jednak są jej na rękę. W ten sposób, że one  podbijają ceny. Podbijają ceny do takich granic, że rolnicy nie mogą z nimi konkurować i w następnych przetargach wyceny są robione w oparciu o najwyższe ceny przetargów, które się odbyły. Ta cena bardzo automatycznie rośnie. Niestety, nie możemy się z tym procederem zgodzić – powiedział Edward Kosmal.

Rolnicy chcą, by minister rolnictwa zmienił przepisy, tak by ziemia mogła trafiać do rolników. Domagają się także odwołania dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych.

– W proteście również poruszyliśmy problem dopłat bezpośrednich, które zostały nam pomniejszone o 10% tzw. modulacji, jak również utraciliśmy 10% w  stosunku do ubiegłego roku z tytułu różnicy kursu walut. Protest trwa już praktycznie dziesiąty dzień i nie ma konkretnych rozwiązań; co prawda minister twierdzi, że już takie rozwiązania ma. (…) Głównym postulatem rolników jest odwołanie dyrektora i przysłanie nam propozycji rozwiązań, żebyśmy mogli się do tego ustosunkować –  powiedział Edward Kosmal.

Rozmowy ministra rolnictwa z protestującymi ws. ich postulatów mają się odbyć w poniedziałek w Warszawie.

Wypowiedź Edwarda Kosmala


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl