Szczecin: Wielkanocne dary pojadą do Polaków na Litwie

Żywność, słodycze, a także kartki ze świątecznymi życzeniami pojadą do Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie. To piąta edycja wielkanocnej „Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach”.

Jak poinformowali organizatorzy akcji z Fundacji Polskich Wartości, w tym roku wystarczy darów na przygotowanie 320 paczek.

„To kropla w morzu potrzeb. Zawsze mówimy, że tą paczką nie zbawimy świata, ale możemy dać komuś trochę radości. Oprócz paczki rodacy z Kresów tak naprawdę czekają na spotkanie z nami, na rozmowę, na to, aby zamienić kilka słów po polsku” – powiedział we wtorek PAP Łukasz Szełemej z fundacji.

Dodał, że pieniądze, które zostały na koncie fundacji, będą przeznaczone na organizację letnich wakacji dla polskich dzieci z Kresów.

Żywność i słodycze pakowali we wtorek w szkole podstawowej w Przecławiu pod Szczecinem wolontariusze akcji i harcerze. Paczki zostaną zapakowane do trzech busów, dziewięć osób zawiezie je na Litwę. Wolontariusze planują dotrzeć do celu w środę wieczorem. Chcą obdarować paczkami Polaków mieszkających m.in. w Solecznikach, Ejszyszkach, Butrymańcach, Turgielach, a także w Wilnie. Jak powiedzieli organizatorzy, akcja wciąż się rozwija.

„Kiedy zaczęliśmy organizować >>Paczkę<<, byliśmy w jednej miejscowości, później okazało się, że trzeba byłoby pojechać do drugiej i do kolejnych. Tych miejscowości jest już ponad dziesięć. Za każdym razem powiększa nam się ta liczba” – powiedział Łukasz Szełemej.

Oprócz darów kupionych z datków na Litwę pojadą też produkty zebrane i przekazane przez instytucje oraz osoby prywatne. W paczkach będą także kartki wielkanocne przygotowane przez dzieci z poznańskiego przedszkola.

Pomysł akcji narodził się w 2014 r. podczas pieszej pielgrzymki Suwałki – Wilno, w której szła m.in. grupa ze Szczecina. Na Wileńszczyźnie pielgrzymi spotkali mieszkających tam rodaków, którzy witali ich kwiatami i często – sami niewiele mając – ofiarowali im posiłki. W grudniu tego samego roku na Litwę wyruszył pierwszy transport darów.

Organizatorzy – Fundacja Polskich Wartości przy współpracy Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej – przywożą na Litwę dary przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy.

W 2017 r. akcję wsparła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl