Podkarpackie: W niedzielę kolejni żołnierze WOT mają złożyć przysięgę

W najbliższą niedzielę w Stalowej Woli (Podkarpackie) ponad 230 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej po zakończeniu szkolenia podstawowego ma złożyć uroczystą przysięgę na sztandar. Wszyscy służyć będą w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

Rzecznik prasowy brygady por. Witold Sura poinformował PAP, że będzie to już dziewiąta w historii podkarpackiej brygady przysięgą żołnierzy.

„Niedzielna przysięga rozpocznie się o godz. 12:30 na Placu Józefa Piłsudskiego w Stalowej Woli. Poprzedzi ją uroczysta Msza święta w Bazylice Konkatedralnej w Stalowej Woli o godz. 10:30, którą będzie celebrował ksiądz biskup Edward Frankowski” – dodał.

Żołnierze, którzy złożą przysięgę, rozpoczęli szkolenie 10 marca. Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią oraz zasad zachowania na polu walki. Kandydaci uczą się też udzielania pierwszej pomocy oraz topografii.

Por. Witold Sura zaznaczył, że podczas przysięgi odbędzie się pokaz sprzętu bojowego, jakim dysponuje podkarpacka brygada.

Budowa WOT jako piątego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęła się z początkiem 2017 roku. W pierwszym etapie sformowane zostało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz trzy brygady na terenie Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. Obecnie formowane są brygady w kolejnych województwach.

W podkarpackiej brygadzie służy już ponad 3,5 tys. żołnierzy. Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyły 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl