Marszałek Senatu udaje się z wizytą do Słowenii

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski udaje się dzisiaj z trzydniową wizytą do Słowenii. Spotka się tam z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem, słoweńskim premierem Miro Cerarem oraz z przewodniczącymi obu izb słoweńskiego parlamentu.

Marszałkowi będą towarzyszyć senatorowie: Jarosław Rusiecki (Prawo i Sprawiedliwość), Wiesław Kilian (Platforma Obywatelska) oraz Jan Hamerski (PiS). W planie wizyty przewidziane są spotkania polskiej delegacji z prezydentem Borutem Pahorem, premierem Miro Cerarem, przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Milanem Brglezem i przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Słowenii Alojzem Kovscą.

Stanisław Karczewski powiedział PAP, że głównymi tematami, które poruszy podczas rozmów ze słoweńskimi politykami będą: współpraca bilateralna, handlowa, parlamentarna oraz naukowa Polski i Słowenii oraz współdziałanie w ramach inicjatywy Trójmorza. Dodał, że rozmowy będą też dotyczyć wymiany młodzieży polskiej i słoweńskiej. Podkreślił, że w czasie rozmów „nie zabraknie z pewnością tematów związanych z przyszłością Unii Europejskiej i bezpieczeństwem w Europie oraz możliwościami wzmocnienia pozycji regionu Europy Środkowej w UE”.

Marszałek Senatu zaznaczył, że współpraca Polski i Słowenii układa się – jak ocenił – bardzo pomyślnie. Zapowiedział przy tym, że jego wizyta będzie służyła utrwaleniu tego stanu.

Stanisław Karczewski poinformował, że w czwartek zaplanowano spotkanie z przedstawicielami słoweńskiej Polonii.

„Nie jest to duża Polonia, ale działa bardzo prężnie. Są to bardzo ciekawe środowiska. Cieszę się, że do spotkania dojdzie w roku, w którym przypada 100. rocznica odzyskania niepodległości, ale i 100. rocznica zakończenia I wojny światowej. Jedziemy tam, by pokazać, jak wiele nas i Słoweńców łączy” – powiedział Stanisław Karczewski.

Drugiego dnia senacka delegacja będzie uczestniczyć w odsłonięciu pomnika poświęconego polskim żołnierzom, którzy zginęli w Słowenii w czasie I wojny światowej na tzw. froncie nad Soczą.

Jak podkreślił Marszałek Senatu, walczyło tam wielu Polaków i wielu z nich zginęło:

„Nie w naszych mundurach, nie w mundurach wojska polskiego, ale walcząc zgodnie z zapinaną na sztandarach maksymą: <<za wolność naszą i waszą>>” – zaznaczył Stanisław Karczewski.

„Mam nadzieję, że ten pomnik wypełni istotną lukę w pamięci historycznej Polaków i Słoweńców, bo do tej pory polegli tutaj polscy żołnierze nie zostali upamiętnieni. Tak jak wtedy, w czasie wojny, i do tej pory na cmentarzach stanowią część austro-węgierskiego wojska. Na ich grobach nie jest zaznaczone, że byli polskiego pochodzenia” – zaznaczył Marszałek Senatu.

Zapowiedział, że w maju podobny pomnik, upamiętniający z kolei żołnierzy słoweńskich, którzy walczyli w Polsce, zostanie odsłonięty w Gorlicach w Małopolsce.

W czwartek, w ramach obchodów stulecia zakończenia I wojny światowej, przewidziana jest też wizyta polskiej delegacji w Instytucie św. Stanisława w Lublanie, placówce zasłużonej dla języka i kultury słoweńskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl