Syria. Wojsko odbiło z rąk islamistów wioskę na południe od Aleppo

Syryjskie wojsko wspierane przez sojusznicze siły odbiło z rąk islamistów z Frontu al-Nusra wioskę na południe od Aleppo – podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Operację przeprowadzono w kilka godzin po zdobyciu obszaru przez dżihadystów.

Siły Frontu al-Nusra zdobyły wioskę al-Ais w poniedziałek, co było pierwszym sukcesem militarnym dżihadystów na tym obszarze w tym roku. Jednak po paru godzinach wojska wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi przeprowadziły kontrofensywę i wyparły ich z zajętych pozycji – podało Obserwatorium.

Front al-Nusra nie jest objęty rozejmem uzgodnionym przez Stany Zjednoczone i Rosję. Władze w Damaszku podkreślają, że będą walczyć z dżihadystami nieobjętymi porozumieniem. Jednak siły opozycyjne wobec Asada podkreślają, że są one również celem ataków wojsk syryjskich.

Przeprowadzili duży atak, jednak nie udało im się przebić. Walki trwały przez trzy godziny – relacjonował rzecznik sił rebeliantów z Pierwszej Dywizji Przybrzeżnej Fadi Ahmad.

Podkreślił, że ich oddziały zostały zaatakowane w prowincji Latakia w północno-zachodniej Syrii. Na tym obszarze widziano także lotnictwo rosyjskie – dodał Ahmad.

Uzgodnione przez Rosję i USA zawieszenie broni obowiązuje w Syrii od 27 lutego. Nie przewiduje ono wstrzymania ataków przeciwko dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu oraz związanemu z Al-Kaidą Frontowi al-Nusra. Operacje militarne przeciwko nim prowadzi syryjska armia rządowa, rosyjskie lotnictwo i dowodzona przez USA koalicja.

W Aleppo, największym i najstarszym mieście Syrii, mimo rozejmu wciąż dochodzi do starć między rozmaitymi formacjami zbrojnymi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl