fot. flickr.com

Islamiści zajęli bazę lotniczą w syryjskiej prowincji Idlib

Koalicja islamistów z udziałem mającego powiązania z AlKaidą Frontu alNusra zdobyła syryjską bazę lotniczą w prowincji Idlib, ostatni duży punkt oporu wojsk rządowych w tym regionie poinformowało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Jak twierdzi Obserwatorium, po upadku bazy lotniczej Abu al-Duhur syryjskie siły rządowe zostały niemal całkowicie wyparte z północno-zachodniej prowincji Idlib. Kluczową rolę w zajęciu lotniska wojskowego mieli bojownicy Frontu al-Nusra, który jest syryjskim odłamem Al-Kaidy.

Baza Abu al-Duhur była oblegana przez rebeliantów prawie dwa lata. Jej zdobycie – jak podkreślają obserwatorzy – jest kolejną porażką wojsk rządowych walczących z rebeliantami. Wcześniej rebelianci zdobyli najważniejsze miasta w tej prowincji, m.in. Idlib, Dżisr al-Szugur i Arihe.

Przywódca Frontu al-Nusra Abu Mohammed al-Dżulani powiedział w niedawnym wywiadzie dla telewizji Al-Dżazira, że jego organizacja skupia się na zdobyciu Damaszku i obaleniu prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Obiecał ochronę syryjskim mniejszościom, których prawa są ograniczane przez reżim Asada.

Konflikt w Syrii wybuchł w marcu 2011 roku początkowo jako rebelia przeciwko reżimowi w Damaszku. Od tego czasu uaktywniło się tam wiele ugrupowań rebelianckich, również dżihadystycznych. Na terenach Syrii i Iraku Państwo Islamskie utworzyło samozwańczy kalifat. W konflikcie syryjskim zginęło już ponad 220 tysięcy ludzi.

PAP/RIRM

drukuj