(fot.PAP)

Syria liczy straty

Wskutek toczących się w Syrii od ponad dwóch lat walk, sektor publiczny poniósł straty sięgające 15 mld dolarów – poinformował cytowany przez syryjską prasę minister do spraw administracji lokalnej Omar Ibrahim Galawanżi.

Jak szacuje ONZ, zbrojny konflikt, jaki wybuchł w Syrii w marcu 2011 roku, pociągnął za sobą dotąd śmierć ponad 93 tys. ludzi.

Były syryjski minister planowania Abdullah al-Dardari, który kieruje oenzetowskim zespołem opracowującym plan powojennej odbudowy Syrii, ocenił niedawno łączne straty jej gospodarki na 60 – 80 mld dolarów.

Jak powiedział agencji AP, produkt krajowy brutto Syrii zmniejszył się w następstwie konfliktu o 35 proc., podczas gdy przez ostatnie pięć lat przed wybuchem walk rósł w tempie 6 proc. rocznie. Do tego doszło znaczne uszczuplenie rezerw dewizowych, spowodowane spadkiem wpływów z eksportu ropy i turystyki.

Według al-Dardariego, liczba bezrobotnych, wynosząca przed kryzysem 500 tys. osób, przekroczyła już 2,5 mln. Syria liczyła w 2010 roku blisko 21 mln mieszkańców.

PAP/RIRM

drukuj