fot. PAP

Parada okrętów na zakończenie Święta Morza i Marynarki Wojennej

W Gdyni zakończyły się obchody Święta Morza połączone ze świętem Marynarki Wojennej. Tradycyjnie w święto Marynarki Wojennej w intencji formacji sprawowana była Masz św. w gdyńskim Kościele Garnizonowym.

Głównym punktem obchodów była parada z udziałem kilkunastu okrętów polskich, litewskich, łotewskich i rosyjskich.

Kilkanaście płynących jeden za drugim okrętów wyruszyło od strony Sopotu w stronę Gdyni. Pokaz uzupełniały samoloty i śmigłowce Marynarki Wojennej, które przeleciały nad jednostkami pływającymi.

Święto Morza rozpoczęło się w sobotę 22 czerwca. Przez tydzień odbywały się liczne imprezy plenerowe, wystawy m.in. marynistyczne. Można też było zwiedzić jacht Leonida Teligi „Opty” i prom pasażerski cumujące przy gdyńskich nabrzeżach,  odbyły się również regaty i Festiwal Orkiestr Wojskowych. Zorganizowano pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych z udziałem śmigłowców Marynarki Wojennej.

Polska Flota wymaga modernizacji, ale pomimo wielu braków dobrze spełnia swoje zadania – mówi admirał floty, Tomasz Mathea, dowódca Marynarki Wojennej.

– Pomimo tego, że przeciętny wiek naszych okrętów zbliża się do 30 lat Marynarka Wojenna wykonuje sumienne swoje zadania; oczywiście potrzebujemy także odmiany,  odmłodzenia naszej techniki pływającej jak i latającej i wyposażenia jednostek brzegowych –  powiedział  Tomasz Mathea.

Uczestnicy obchodów, są zgodni, że jest to bardzo ciekawy czas, nie tylko ze względu na wizualne atrakcje, ale można też poznać historię polskiej floty.

Oczywiście bardzo mi się podoba. Jestem pierwszy raz na święcie Marynarki Wojennej, ale w Gdyni oczywiście bywałem, to jest morska stolica Polski; wzruszająca uroczystość. Uważam, że najpiękniej umoderowane formacje w polskim wojsku to właśnie Marynarka Wojenna i XXI Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, czyli słynni podhalańczycy w pelerynach – mówił uczestnik uroczystości.
– To jest sentyment, morze, mundur marynarski. To zawsze jest sentyment i zawsze człowiek tęskni – mówi uczestniczka.

W weekend świętowali także polscy marynarze stacjonujący w innych nadmorskich miejscowościach m.in. w Świnoujściu.

RIRM

 

drukuj