fot. WOT

Święto Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej, w tym 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, obchodzą dziś swoje święto. Jeszcze pięć lat temu nikt nie zdawał sobie sprawy, że przed Polską jest przyszłość, która zweryfikuje, kto jest gotowy poświęcić zdrowie i czas, by bronić bliskich, strzec mieszkańców Warmii i Mazur, chronić Polski i Polaków. Mieszkańcy Warmii i Mazur wiedzą, że w najtrudniejszych sytuacjach mogą liczyć na wparcie żołnierzy Obrony Terytorialnej.

Święto Wojsk Obrony Terytorialnej jest najwłaściwszym momentem, by podsumować działania Terytorialsów, ale także wyrazić wdzięczność za ich służbę. Był to czas intensywnych szkoleń, nowych zadań, planów i przedsięwzięć dla żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Czas pandemii, działania na granicy i wsparcie instytucji odpowiedzialnych za pomoc uchodźcom z Ukrainy pokazały, jak ważne jest zaangażowanie i wsparcie Terytorialsów. Z kolei liczne akcje pomocowe, zbiórki żywności, oddawanie krwi, aktywny udział w zawodach sportowych i piknikach wojskowych pozwoliły zbudować żołnierzom więź ze społecznością lokalną.

„W naszej ponad pięcioletniej służbie przekonaliśmy się, że z chęci do działania wyrasta wielkość i siła Brygady, która chroni lokalną społeczność, która za dobro najwyższe ceni sobie współpracę. Wszystko dzięki żołnierzom-obywatelom, którzy – stając ramię w ramię – pokazują, że naprawdę rozumieją logikę współczesnych zagrożeń i są gotowi poświęcić swój czas dla wspólnego dobra. Swoją postawą, swoim zaangażowaniem, swoją determinacją i chęcią doskonalenia. Swoją wielką wolą i siłą troski o bezpieczeństwo naszej >>Małej Ojczyzny<<” – podkreślił pułkownik Jarosław Kowalski, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

fot. WOT

fot. WOT

fot. WOT

Sprawne działanie Brygady nie byłoby możliwe, gdyby nie codzienne wsparcie i ciężka praca pracowników. To ich wysiłek sprawia, że żołnierze mogą koncentrować się na swojej służbie. Zabezpieczenie potrzeb organizacyjnych, logistycznych, finansowych, wizerunkowych to wiele powiązanych ze sobą zadań wymagających fachowej wiedzy i doświadczenia.

„Dumna, silna, wierna mieszkańcom województwa warmińsko-mazurskiego. Taka jest 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej i nie mam wątpliwości, że taka zostanie, bo tworzą ją wartościowi ludzie, zarówno żołnierze, jak i pracownicy. Jestem dumny, że taką brygadą mogę dowodzić” – dodał dowódca.

fot. WOT

fot. WOT

fot. WOT

Przed 4 Brygadą kolejne lata służby i pracy, kolejne wyzwania.

„Wspólnie będziemy dążyć do tego, by 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej była nadal brygadą nowoczesną i skuteczną. By w naszych szeregach nadal służyli ludzie pełni pasji i zaangażowania. By w naszych szeregach służyło ponad trzy i pół tysiąca żołnierzy-obywateli. Będziemy nadal bronić najwyższych wartości i bezpieczeństwa” – zapewnił pułkownik Jarosław Kowalski.

Brygada jest obecnie w jednym z najbardziej dynamicznych okresów funkcjonowania. Szkolenia ochotników prowadzi już pięć batalionów lekkiej piechoty na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Do końca tego roku zaplanowano jeszcze dwa szkolenia podstawowe – w październiku oraz w grudniu jako „Ferie w mundurze” – co będzie skutkowało powołaniem w struktury brygady kolejnych ochotników.

fot. WOT

fot. WOT

fot. WOT

Chętni do służby w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej mogą zgłaszać się do brygadowych rekruterów. Kontakt znajduje się na stronie brygady: https://www.wojsko-polskie.pl/4bot/Rekruterzy/. Chęć udziału w szkoleniu można również zgłaszać bezpośrednio w Wojskowych Centrach Rekrutacji.

Monika Jabłońska-Buder, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl