fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Święto Miłosierdzia Bożego

Dziś obchodzimy święto Miłosierdzia Bożego. Uroczystej Eucharystii na Placu Świętego Piotra w Watykanie przewodniczył Ojciec Święty Franciszek. Obchody święta Miłosierdzia Bożego trwają także w krakowskich Łagiewnikach. Wierni w jubileuszowym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dziękują za dar wolności. 

Miłość i miłosierdzie wymagają zaufania Bogu – podkreślał podczas homilii Ojciec Święty Franciszek. Zakosztować tej miłości i dotknąć miłosierdzia możemy w sakramencie pokuty. Siłą życia – jak mówił – Papież jest otrzymanie Bożego przebaczenia i pójście naprzód, od przebaczenia do przebaczenia.

Prośmy dzisiaj o łaskę rozpoznania naszego Boga: znalezienia w Jego przebaczeniu naszej radości, w Jego miłosierdziu naszej nadziei – wskazał Papież Franciszek.

Ojciec Święty złożył dziś także Wielkanocne życzenia wiernym obrządków wschodnich.

Naszym braciom i siostrom z Kościołów wschodnich, którzy dziś – zgodnie z kalendarzem juliańskim – obchodzą uroczystość Wielkanocną, składam moje najserdeczniejsze życzenia. Niech zmartwychwstały Pan napełni ich światłem i pokojem oraz pocieszy wspólnoty żyjące w warunkach szczególnie trudnych – mówił Biskup Rzymu.

Główne obchody święta Miłosierdzia Bożego odbyły się w krakowskich Łagiewnikach. To stąd wyszła na świat iskra Bożego Miłosierdzia. To tu św. Jan Paweł II w dniu kanonizacji siostry Faustyny ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Tegoroczne uroczystości przebiegają pod hasłem „Miłosierdzie źródłem wolności”. To nawiązanie do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje – to słowa Pana Jezusa zapisane w dzienniczku św. siostry Faustyny, przytoczone przez ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolitę krakowskiego.

Na to działanie Bożej iskry trzeba być otwartym i ten błogosławiony płomień Bożej miłości miłosiernej trzeba przekazywać całemu światu – zaznaczył podczas homilii ks. abp Marek Jędraszewski.

W Niedzielę Bożego Miłosierdzia do krakowskich Łagiewnik przybywają tłumy pielgrzymów z całego świata. Rocznie sanktuarium Bożego Miłosierdzia odwiedza nawet dwa miliony wiernych. Przybywają, aby czerpać ze źródła miłosierdzia, szukając ukojenia w modlitwie i przebaczenia w sakramencie pokuty. Wielu z nich doświadcza w tym miejscu szczególnych łask.

TV Trwam News/RIRM

drukuj