Święto Lotnictwa w Poznaniu

W Poznaniu rozpoczynają się dziś trzydniowe obchody Święta Lotnictwa oraz 10-lecia służby samolotów F-16 w Siłach Powietrznych. Centralne obchody odbędą się w niedzielę w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda.

Zasługi polskiego lotnictwa są ogromne. Już od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., polscy lotnicy walczyli w obronie Lwowa. Nowoczesny sprzęt, który służył obronie odradzającego się państwa, przejęliśmy od Niemców w czasie Powstania Wielkopolskiego – wskazuje dr Marcin Paluch.

– Początkowo to piloci z Poznania bronili polskiego nieba, jak i późniejsi piloci w czasie walk polsko-bolszewickich. Trzeba też wspomnieć ofensywy Tuchaczewskiego i Budionnego, które też często są zatrzymywane przez naszych pilotów, tak jak pokazują współczesne filmy fabularne. Zatem lotnictwo polskie już na początku funkcjonowania państwa polskiego miało ogromne zasługi – przypomina historyk wojskowości dr Marcin Paluch.

Polskie lotnictwo, zarówno turystyczne, jak i wojskowe prężnie rozwijało się w okresie międzywojennym. Z tego okresu wzięła się także geneza Święta Lotnictwa.

W czasie II wojny światowej polscy lotnicy dzielnie bronili naszej Ojczyzny, ale nie tylko. Do historii przeszła m.in. bohaterska postawa naszych lotników z Dywizjonu 303 podczas bitwy o Anglię. Polacy walczyli niemalże na wszystkich frontach II wojny światowej – wskazuje historyk.

– Walczą w słynnym cyrku płk. Skalskiego w Afryce, kiedy ci doskonali polscy piloci niszczą kolejne zgrupowania niemieckiego i włoskiego lotnictwa nad afrykańskim niebem. Walczą też w Normandii, bombardują zakłady przemysłowe, jak i miasta hitlerowskich Niemiec, w uderzeniach bombowych aliantów w 1944 r. i 1945 r. Pod koniec wojny mamy bardzo dużo doskonale wyszkolonych pilotów i bardzo dużo dywizjonów – powiedział dr Paluch.

Nie da się ukryć, że piloci to chluba naszej armii. To wielkie historyczne dziedzictwo naszego lotnictwa jest swoistym zobowiązaniem dla rządzących, aby je wspierać i w nie inwestować.


TV Trwam News/RIRM

drukuj