Podkarpacie: otwarcie terminalu cargo na początku 2017 r.

W podrzeszowskiej Jasionce (Podkarpackie) w pierwszym kwartale przyszłego roku zostanie otwarty terminal cargo w pobliżu lotniska. Wartość inwestycji to 30 mln zł. Terminal wybuduje prywatny inwestor – firma Waimea Holding.

Rzecznik prasowy firmy Jolanta Gałązka poinformowała dziś, że spółka podpisała list intencyjny z zarządem portu lotniczego w Jasionce w sprawie obsługi handlingowej (naziemnej) terminala cargo.

„Zarządy obu spółek osiągnęły wstępne porozumienie, które jest kolejnym krokiem w procesie wyboru operatora terminala cargo. Port lotniczy zamierza świadczyć kompleksową obsługę handlingową przesyłek towarowych w obiekcie, który niebawem powstanie” – oświadczyła Jolanta Gałązka.

Natomiast prezes zarządu lotniska Michał Tabisz podkreślił, że budowa terminala cargo wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i firm logistycznych działających na lokalnym rynku.

„Również międzynarodowy biznes szukający nowych rozwiązań w zakresie transportu lotniczego czeka na ten obiekt” – wskazał Michał Tabisz.

Terminal cargo będzie miał powierzchnię 6,8 tys. m kw., powstanie na 2-hektarowej działce przylegającej do portu w Jasionce.

Rzecznik prasowy firmy zaznaczyła, że budowa realizowana jest zgodnie z planem.

„Obecnie na placu budowy wykonywane są prace ziemne, zostały przygotowane fundamenty pod konstrukcję obiektu, na ukończeniu jest montaż konstrukcji stalowej. Otwarcie obiektu zaplanowaliśmy na pierwszy kwartał 2017 roku” – powiedziała Jolanta Gałązka.

Rzecznik zapewniła, że terminal, który powstanie będzie spełniał wszystkie wymagania niezbędne do organizacji przeładunku i zapewni kompleksową obsługę frachtu lotniczego.

Zakres usług terminala będzie obejmował pełną obsługę wszystkich rodzajów towarów, w tym przesyłek niebezpiecznych – DGR, przesyłek wartościowych – VAL, przesyłek łatwo psujących się – PER oraz przesyłek o nietypowych gabarytach. Magazyn cargo wyposażony będzie m.in. w urządzenie rentgenowskie do kontroli bezpieczeństwa przesyłek. Obiekt będzie posiadał także chłodnie i mroźnie, specjalnie wyposażone magazyny przeznaczone do przechowywania produktów spożywczych.

W minionym roku podrzeszowskie lotnisko obsłużyło blisko 4,5 tys. ton ładunków cargo. Port lotniczy dysponuje pasem startowym o długości 3200 m, co pozwala na lądowanie dużych i ciężkich maszyn typu Boeing 747-400 czy An-124 Rusłan.

W 2015 r. na lotnisku w Jasionce uruchomiono drugi w Polsce, po Okęciu, punkt odpraw fitosanitarnych. To najdalej wysunięty na wschód punkt Unii Europejskiej umożliwiający wwóz roślin i produktów oraz przedmiotów pochodzenia roślinnego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl