fot. PAP/EPA

K. Szymański: Polskę i Włochy dzieli podejście do sprawy migracji

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański oświadczył w poniedziałek w Rzymie, że Polska nie zmienia swego stanowiska wobec sprawy migracji i przyznał, że kwestia ta dzieli Rzym i Warszawę. Szymański rozmawiał z włoskim ministrem ds. europejskich Paolo Savoną.

Wiceminister Szymański po spotkaniu z przedstawicielem włoskiego rządu powiedział polskim dziennikarzom w Wiecznym Mieście: „Dzieli nas kwestia podejścia do napływu niekontrolowanej migracji”.

„Polska jest w całkowicie innej sytuacji i nie chcemy tego zmieniać” – dodał wiceszef MSZ.

Wyraził opinię, że możliwa jest współpraca Polski i Włoch w takich sprawach, jak ochrona granic zewnętrznych i polityka inwestycyjna w Afryce.

Konrad Szymański zapytany przez PAP jaka jest odpowiedź polskiego rządu na list premiera Włoch Giuseppe Contego z apelem o przyjęcie części migrantów z 450 osobowej grupy, która przybyła na Sycylię, odparł: „Premier Mateusz Morawiecki we właściwy sposób odpowie na ten list”.

Podkreślił, że stanowisko polskiego rządu w kwestii relokacji uchodźców jest bardzo jasne.

„Sprzeciwiamy się jakimkolwiek formom naruszania narodowej kontroli nad granicami zewnętrznymi” – dodał.

Konrad Szymański wyraził nadzieję na to, że wkrótce dojdzie do spotkania premierów Morawieckiego i Contego, ponieważ jego zdaniem istnieje duże pole wzajemnej współpracy.

PAP/RIRM

drukuj