180 osób z Donbasu w najbliższych dniach przybędzie do Polski

Grupa 180 osób polskiego pochodzenia będzie ewakuowana z objętego walkami z prorosyjskimi separatystami wschodu Ukrainy – poinformował w poniedziałek szef MSZ Grzegorz Schetyna. Obecnie przebywają w Charkowie; w najbliższych dniach przybędą do Polski.

„Drugi etap ewakuacji został zakończony. Określiliśmy liczbę osób, która została ewakuowana. Jest to 180 osób” – powiedział Schetyna w poniedziałek po południu na briefingu.

W poniedziałek rano rzecznik resortu spraw zagranicznych Marcin Wojciechowski informował, że w tej chwili 179 osób przebywa w jednym z hoteli w Charkowie. W niedzielę rano w Charkowie były 162 osoby.

Według informacji PAP, ewakuowane osoby przyjadą do Polski we wtorek lub w środę.

Obecnie trwają czynności konsularne, wydawane są wizy i Karty Polaka. „Po zakończeniu tego etapu przejdziemy do kolejnego, czyli transportu osób polskiego pochodzenia do kraju. Liczymy, że ewakuacja zostanie zakończona w najbliższych dniach” – powiedział Wojciechowski. Nie chciał podać daty ani środka transportu.

Na wstępnej liście osób, które wyraziły chęć ewakuacji, znajdowało się 205 osób, kilkanaście zrezygnowało.

Wojciechowski poinformował, że większość ewakuowanych to rodziny z dziećmi, nawet kilkumiesięcznymi; połowa dorosłych osób ma wyższe wykształcenie, jest też grupa starszych osób.

Wszystko wskazuje na to, że osoby polskiego pochodzenia z Charkowa do kraju dostaną się samolotem. MSW przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie tymczasowego, dodatkowego lotniczego przejścia granicznego w Malborku w okresie od 12 stycznia do 31 stycznia 2015 r. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, jest to związane z „koniecznością zapewnienia sprawnej odprawy granicznej osób pochodzenia polskiego, ewakuowanych z zagrożonych terenów”.

Przedstawiciele polskich władz mówili, że Polacy z Donbasu zostaną przewiezieni do różnych ośrodków na terenie Polski, gdzie zaopiekują się nimi organizacje pozarządowe, a także przedstawiciele Urzędu ds. Cudzoziemców. Mają być dla nich organizowane kursy języka polskiego, ewentualnie kursy zawodowe, będą mieli zapewnioną opiekę zdrowotną, a dzieci zostaną objęte obowiązkiem szkolnym.

Z obszaru objętego konfliktem ewakuowane zostały osoby polskiego pochodzenia, posiadające Kartę Polaka (ew. spełniający kryteria jej otrzymania) lub mogące w inny, udokumentowany sposób potwierdzić swoje polskie pochodzenie, oraz ich najbliżsi członkowie rodziny.

PAP

drukuj