UE i Kanada podpisały CETA

Umowa handlowa między Unią Europejską i Kanadą podpisana. W piątek porozumienie zaakceptowała Walonia. Dziś dokument został oficjalnie parafowany. Teraz CETA czeka na ratyfikację przez parlamenty narodowe krajów członkowskich i Parlament Europejski.

Szczyt Unia Europejska-Kanada początkowo zaplanowano na 27 października, podpisanie porozumienia zablokowała jednak Walonia. Naciski unijnych urzędników i negocjacje z federalnym rządem Belgii przyniosły porozumienie.

– To bardzo ważna umowa, myślę, że to najlepszy traktat od początku Unii Europejskiej, z wieloma wysokimi standardami, poziomem regulacji. Jestem usatysfakcjonowany, widząc, że po osiągnięciu porozumienia w Belgii, w ciągu kilku godzin uzyskano ostateczne porozumienie Unii Europejskiej – powiedział Didier Reynders, minister spraw zagranicznych Belgii.

Dziś doszło do parafowania umowy CETA. Podpisy pod dokumentem złożyli premier Kanady Justin Trudo, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, szef Rady Europejskiej Donald oraz premier Słowacji Robert Fico.

– To ważny dzień dla Unii Europejskiej i Kanady. Wyznaczyliśmy międzynarodowe standardy, które muszą być przestrzegane również przez innych. Tych, z którymi jesteśmy w trakcie negocjacji – zaznaczył Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej.

To dobry dzień dla Unii Europejskiej i Kanady – ocenił przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

– Możemy wyznaczyć standardy dla przyszłych międzynarodowych umów handlowych, wprowadzać zasady do tego, co nazywamy globalizacją – mówił Martin Schulz.

Teraz umowa CETA czeka na ratyfikację przez parlamenty narodowe krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz aprobatę Parlamentu Europejskiego.

– Jakiekolwiek decyzje, które będą zapadały do tej umowy w Polsce muszą być ratyfikowane większością 2/3 głosów. To jest naprawdę bardzo mocne zabezpieczenie i na pewno nie będzie nigdy zgody rządu, aby wprowadzać rozwiązania, które byłyby niekorzystne dla Polski – przekonywała jeszcze przed przyjęciem porozumienia premier Beata Szydło.

Część zapisów, które znalazły się w umowie będzie stosowanych jeszcze przed zakończeniem procesu ratyfikacji. CETA zakłada zniesienie niemal wszystkich ceł we wzajemnym handlu między Unią Europejską i Kanadą oraz większość barier pozataryfowych.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl