fot. PAP/Jacek Turczyk

„Święta godne, a nie głodne” – 24. Świąteczna Zbiórka Żywności

„Święta godne, a nie głodne” pod takim hasłem w dniach 23-28 listopada odbędzie się 24. edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. Z powodu pandemii w tym roku wydarzenie w sklepach odbędzie się bez udziału wolontariuszy. Klienci mogą przekazywać artykuły do koszy przy kasach.

Potrzebującym można pomóc w ponad 2 tys. sklepów w 537 miejscowościach w sieciach: Auchan, Biedronka, Carrefour, Gama, Groszek, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Netto, Stokrotka i Tesco. Dodatkowo uruchomiony został charytatywny sklep online: www.zbiorkazywnosci.pl. Do kupienia w nim będą wirtualne produkty, a za zebrane pieniądze Banki Żywności kupią żywność dla osób w trudnej sytuacji życiowej – podano. W zbiórce uczestniczy 28 Banków Żywności.

Według danych GUS w Polsce około 1,6 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, czyli miesięcznie dysponuje kwotą mniejszą niż 600 zł. Każdego dnia osoby starsze, chore, niepełnosprawne, samotni rodzice stają przed dylematem: czy zapłacić rachunki, kupić leki czy jedzenie. Obecny kryzys spowodowany pandemią te trudności jeszcze pogłębia.

„Do Banków Żywności zwraca się coraz więcej osób w potrzebie, osób, które straciły źródło dochodu i nagle znalazły się w bardzo złej sytuacji życiowej. Pomagamy im, m.in. organizując Świąteczną Zbiórkę Żywności, właśnie po to, żeby ten świąteczny czas mogli przeżyć z godnością i usiąść przy pełnym stole wigilijnym” – poinformował prezes Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski.

„Uratujmy Święta wszystkim tym, którzy potrzebują wsparcia, nie pozwólmy, by pandemiczny kryzys stał się też kryzysem solidarności z drugim człowiekiem” – zaapelował.

Wyjaśnił, że do inicjatywy można dołączyć na dwa sposoby – będąc w sklepie i kupując dodatkowe rzeczy, które włożymy do oznakowanych koszy w okolicy kas, lub rzez wpłatę darowizny. Zaznaczył, że najbardziej potrzebne są artykuły z długą datą ważności, m.in. mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze.

W tym roku z powodu pandemii wiele osób rezygnuje z częstych zakupów stacjonarnych, dlatego Banki Żywności uruchomiły również charytatywny sklep online www.zbiorkazywnosci.pl dla wszystkich chcących pomóc przez wpłatę darowizny. Przed dokonaniem płatności należy wybrać konkretny Bank Żywności, do którego mają zostać przekazane pieniądze.

Akcję będą wspierać wolontariusze z całej Polski, którzy z powodu pandemii nie mogą osobiście wziąć udziału w wydarzeniu, to jednak zaangażują się w e-wolontariat, zachęcając do zakupów w sklepie online.

Federacja Polskich Banków Żywności to organizacja pożytku publicznego zrzeszająca 31 Banków Żywności w całej Polsce. Każdy z nich codziennie odbiera z supermarketów niesprzedane, dobre jakościowo produkty, które następnie trafiają do organizacji pomocowych, np. jadłodajni, domów pomocy społecznej, świetlic środowiskowych, noclegowni, hospicjów, domów dziecka czy ośrodków wsparcia dla samotnych matek.

PAP

drukuj