fot. PAP/Jacek Turczyk, Marcin Obara/Leszek Szymański

Światowy Zjazd Weteranów Walk o Niepodległość RP

W Warszawie rozpocznie się dziś dwudniowy Światowy Zjazd Weteranów Walk o Niepodległość RP. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Polski Andrzej Duda.

Na zaproszenie szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych do Warszawy przybędą weterani z kraju i z zagranicy. Ma to być okazja do spotkania, rozmowy, a także wspólnego uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Spodziewani są goście z czterech kontynentów, z 14 państw świata.

– Przyjedzie kilkuset weteranów, kombatantów z całego świata. Chcemy oddać im hołd programem, który będzie zawierać zarówno modlitwę za tych, którzy zginęli oraz za tych, którzy są wśród nas i służą Ojczyźnie. 1 września o godz. 17.00 na pl. Marszałka Piłsudskiego będzie tym momentem, gdzie z udziałem prezydenta RP wojsko polskie, strzelcy, harcerze, funkcjonariusze policji, Straży Granicznej przedefilują przed naszymi weteranami – zaznaczył Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W programie Zjazdu jest także m.in. koncert galowy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Specjalne przesłanie do młodego pokolenia Polaków skierują Weterani Walk o Niepodległość.

– My, którzy jesteśmy już niedaleko odejścia, chcemy przekazać tym młodym: nigdy, przenigdy Polski zdradzić im nie wolno! Dlatego nasze do nich przesłanie, dlatego chcemy ich wezwać, aby kochali naszą Najjaśniejszą Rzeczpospolitą Polską, jak wszyscy ci, którzy o nią walczyli – wskazał Bogusław Nizieński, weteran Armii Krajowej i szef Rady ds. Kombatantów.

Podczas Zjazdu Weteranów Walk o Niepodległość RP wręczone zostaną ustanowione niedawno Medale Pro Bono Poloniae – odznaczenia przyznawane przez Urząd ds. Kombatantów dla upamiętnia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

RIRM/Zuzanna Dąbrowska

drukuj