fot. PAP/Marcin Gadomski

Światowy Dzień Sybiraka

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Sybiraka. Jak co roku, główne uroczystości odbywają się na Pomorzu.

Po spotkaniu przed pomnikiem Golgoty Wschodu w Gdańsku i złożeniu kwiatów, uczestnicy uroczystości udali się do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Tam zaplanowano Msze św. pod przewodnictwem ks. abp. Zbigniewa Stankiewicza, metropolity ryskiego.

W planie wydarzenia jest też m.in.: koncert patriotyczny, wręczenie odznak Sybiraków oraz premiera filmu dokumentalnego „Różaniec z chleba” w reż. Grażyny Górniak.

Jestem wzruszona, że mogę uczestniczyć w tych ważnych dla nas obchodach – podkreśliła Zofia Kłodzko ze Związku Sybiraków w Gdańsku.

– Cieszę się, że mogę dzisiaj tutaj być, zresztą jak co roku, uczestniczyć w tak doniosłym dla nas święcie 17 września. Z rodziną zostałam wywieziona na Sybir 10 lutego 1940 r. Szczęśliwie się złożyło, że pomimo głodu, chłodu i smutnych przeżyć – wróciliśmy do Polski – mówiła Zofia Kłodzko.

Światowy Dzień Sybiraka jest obchodzony w rocznicę wkroczenia wojsk ZSRR na teren Polski. Organizowany jest od 1991r. przez Związek Sybiraków – polską organizację byłych zesłańców. Światowy Dzień Sybiraka został ustanowiony decyzją Sejmu w 2013 r.

RIRM

drukuj