fot. PAP/Marcin Onufryjuk

Wspólnie dla idei – 3. Bieg Pamięci Sybiru odbędzie się wirtualnie

Muzeum Pamięci Sybiru wspólnie z Fundacją Białystok Biega organizuje 3. Bieg Pamięci Sybiru. Jednak z uwagi na obostrzenia epidemiczne inicjatywa odbędzie się w nieco innej formule, w której każdy, bez względu na miejsce zamieszkania czy sportowe przygotowanie, będzie mógł wziąć udział.

Potomkowie Sybiraków są dziś rozsiani po całym świecie: Włochy, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Francja, a także Argentyna, Australia, Stany Zjednoczone, Chiny czy Nowa Zelandia. Bieg Pamięci Sybiru jest więc dla każdego i nie ma żadnych ograniczeń.

„Nie zważając na trudności organizacyjne, wspólnie z Fundacją Białystok Biega postanowiliśmy kontynuować rozpoczętą przed dwoma laty inicjatywę Biegu Pamięci Sybiru również teraz, w obliczu pandemii, jednak na zasadach bezpiecznych dla wszystkich uczestników. Już dziś do udziału w 3. Biegu Pamięci Sybiru – wirtualnie, zapraszamy wszystkich, bez względu na miejsce zamieszkania czy sportowe przygotowanie. W tym biegu udział może wziąć każdy! Pobiegniemy osobno, ale wspólnie upamiętnimy ofiary zbrodni komunistycznych” – powiedział prof. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

Poprzez inicjatywę upamiętnione zostaną ofiary wydarzeń sprzed 81 lat, czyli pierwszej masowej deportacji na Wschód. To właśnie 10 lutego 1940 roku rozpoczęły się deportacje setek tysięcy polskich obywateli. Pamięć o nich można zachować m.in. poprzez aktywny udział w 3. Biegu Pamięci Sybiru.

„Bieg Pamięci Sybiru potrwa od 9 do 23 lutego 2021 roku. W tym okresie możesz pobiec czy przemaszerować raz, a możesz wiele razy, nawet codziennie, pamiętając, aby jednorazowo zawsze było to co najmniej 5 km”dodał Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

Wszystkie kilometry będą zliczane po to, by zobaczyć dokąd wspólnie uda się dobiec. Zapisać można się [tutaj].

Pierwsza i druga edycja Biegu Pamięci Sybiru zgromadziły łącznie blisko 1800 osób. W 2019 roku uczestnicy przebiegli 5-kilometrową trasę w białostockim Lesie Pietrasze.

W ubiegłym roku wydarzenie składało się z dwóch części: Biegu Dziennego i Biegu Nocnego. Start pierwszej z nich zlokalizowany był w sercu stolicy Podlasia – przy Pałacu Branickich. Kilka godzin później przeniesiono się na leśne ścieżki. Przed biegiem uczestnicy mogli wysłuchać przemówień Sybiraków, świadków historii, a trasa biegu za każdym razem była wzbogacona o historyczne rekonstrukcje oraz liczne efekty świetlne i dźwiękowe.

MPS/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl