K. Szczerski: Inicjatywa Trójmorza rozrasta się o kolejne instytucje i narzędzia działania

Inicjatywa Trójmorza rozrasta się o kolejne instytucje i narzędzia działania m.in. biznesowe i finansowe – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister na konferencji prasowej mówił o planie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na szczycie Inicjatywy Trójmorza w Rumunii.

W jego trakcie zostanie powołany fundusz Trójmorza oraz przedstawiona lista wspólnych priorytetowych projektów infrastrukturalnych Inicjatywy Trójmorza – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski;

W trakcie towarzyszącego szczytowi, Forum Biznesowego Trójmorza podpisane zostaną dwa ważne dokumenty.

– Po pierwsze, list intencyjny w sprawie powołania funduszu Trójmorza czyli to, co obiecywaliśmy jako nowy instrument praktycznej realizacji celów tej inicjatywy. W poniedziałek ten list intencyjny w Bukareszcie między bankami rozwoju państw Trójmorza będzie sygnowany. Po drugie, to dokument niezwykle ważny – deklaracja o powołaniu sieci izb handlowych Trójmorza, czyli współpraca izb przemysłowo-handlowych z krajów całej inicjatywy oraz Rady Biznesu Państw Trójmorza, czyli ciała, które z kolei będzie reprezentowało biznes państw Trójmorza. Ta inicjatywa krzepnie, obrasta w konkretne instytucje i w instrumenty swojego działania – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

Jej celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.

Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

RIRM

drukuj