fot. prezydent.pl

Szef gabinetu prezydenta w grudniu z wizytą w Waszyngtonie i Nowym Jorku

Zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce oraz aktywność Polski w ONZ będą głównymi tematami wizyty szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Krzysztof Szczerski będzie w USA od 9 do 12 grudnia – dowiedziała się PAP w Kancelarii Prezydenta.

Prezydencki minister najpierw odwiedzi Nowy Jork, gdzie m.in. spotka się z szefową gabinetu sekretarza generalnego ONZ Marią Luizą Viotti. Tematem rozmowy będzie m.in. przyszłoroczna aktywność Polski w Organizacji Narodów Zjednoczonych, w tym w Radzie Bezpieczeństwa oraz w kontekście COP24.

11 grudnia szef gabinetu prezydenta będzie w Waszyngtonie, gdzie będzie miał wystąpienie w Atlantic Council poświęcone m.in. kwestiom bezpieczeństwa i energetyki. Prezydencki minister weźmie też udział w dwóch zamkniętych spotkaniach eksperckich, pierwszym w Atlantic Council a drugim w CEPA (The Center for European Policy Analysis). Oba think tanki przygotowały raporty na temat perspektywy zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

Planowane jest też spotkanie Krzysztofa Szczerskiego z Wessem Mitchelem, asystentem sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji, odpowiedzialnym za kształtowanie polityki zagranicznej USA wobec Polski i innych państw regionu.

Przewidziane są też spotkania w Kongresie USA, poświęcone m.in. Inicjatywie Trójmorza, a w tym kontekście szczególnie kwestiom energetycznym. Odbędzie się też spotkanie w Business Executives for National Security, organizacji non-profit zajmującej się kwestiami bezpieczeństwa narodowego, w skład której wchodzi ponad 450 dyrektorów firm i przedsiębiorstw.

W ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie był szef MON Mariusz Błaszczak. Po zakończeniu rozmów minister obrony narodowej, wyraził opinię, że Polska „jest na dobrej drodze aby osiągnąć sukces” w staraniach o lokalizację stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce. Błaszczak mówił, że swoją opinię „opiera na dobrej atmosferze jego dwudniowych rozmów zarówno w Pentagonie, gdzie spotkał się ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Jamesem Mattisem, jak i w amerykańskim Senacie”.

Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA gen. Joseph Dunford powiedział w sobotę podczas forum w Halifax, że Stany Zjednoczone rozważają różne warianty zwiększenia obecności wojskowej w Polsce, w tym obecność stałą jak i rotacyjną obecność sił wysokiej gotowości.

Budowę stałej bazy wojsk USA w Polsce, nazwanej roboczo Fort Trump, zaproponował prezydent Andrzej Duda podczas wrześniowej wizyty w Waszyngtonie. Polska jest gotowa wyłożyć na ten projekt 2 mld USD.

PAP/RIRM

drukuj