fot. pixabay.com

Światowy Dzień Bez Tytoniu

Dzień Bez Tytoniu przypada 31 maja. To okazja do zwrócenie uwagi na szkodliwość nałogu palenia papierosów. Jest on przyczyną wielu ciężkich chorób i może prowadzić do przedwczesnej śmierci.

Co czwarty dorosły Polak sięga po papierosy. Skutki tego są katastrofalne dla ludzkich organizmów. Lista chorób, które wywołuje palenie, jest bardzo długa – wskazał dr Roman Czarnecki z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, chirurg i onkolog. [czytaj więcej]

– Czyli albo są to choroby układu krążenia: nadciśnienie, miażdżyca, udary z tym związane, albo choroby układu oddechowego, a więc astma oskrzelowa, zespół obturacyjny choroby płuc – powiedział dr Roman Czarnecki z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1399253524446334977

Co roku przez palenie umiera w Polsce 70 tysięcy osób. Papierosy są legalnie sprzedawanym na całym świecie produktem o udowodnionym działaniu rakotwórczym.

– Grupa nowotworów tytoniozależnych jest ogromna.  To nowotwory wargi, jamy ustnej, krtani, gardła, płuc, nowotwory układu moczowego, nerek i pęcherza moczowego w szczególności czy nowotwory piersi – wskazał dr Roman Czarnecki.

Palenie papierosów oraz innych wyrobów z tytoniem w różnych formie jest bardzo szkodliwe dla rozwoju dzieci i młodzieży. Z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu  Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie stawia na profilaktykę raka płuc.

– Wczesne wykrycie raka płuca daje szanse na wyleczenie u około 80-ciu – 90-ciu procent. Późniejsze wykrycie raka płuca (w trzecim stadium zaawansowania) daje szanse na całkowite wyleczenie już tylko 1/3 pacjentów, natomiast rozpoznanie choroby w stadium uogólnienia, pozwala nam wydłużyć życie pacjenta od kilku miesięcy do niewielu lat – podkreśliła prof. dr hab. n. med. Ewa Sierko, koordynator naukowy projektu, kierownik oddziału radioterapii I Białostockiego Centrum Onkologii.

W ramach programu wykonywane są bezpłatne badania tomografem komputerowym. Pozwalają one na wykrycie nowotworu wśród osób, które długo paliły – zaznaczyła dr Eryka Karbowska, kierownik zakładu tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego BCO.

– Pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać, nie musi być na czczo, nie musi dostać kontrastu dożylnego. Badanie jest bezbolesne – powiedziała dr Eryka Karbowska.

Osoby palące znacznie ciężej przechodzą chorobę wywołaną koronawirusem.
Walka z nałogiem nie jest łatwa.

– Polecam nie stopniowe, a rzucenie palenia z dnia na dzień, ponieważ jeśli będę robić sobie furtki typu mniej, mniej, to też będę w przyzwoleniu, a czasami szokowe rzucenie palenia może zdziałać większe rezultaty – wskazała Katarzyna Walczewska, psychoterapeuta.

Już dobę od rzucenia ostatniego papierosa zmniejsza się ryzyko wystąpienie wielu ciężkich chorób. Zyskują też osoby z najbliższego otoczenia. Tzw. palenie bierne również jest bardzo szkodliwe.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl