Niemcy: „Tagesspiegel” chwali wystawę o Witoldzie Pileckim w Berlinie

Berliński dziennik „Tagesspiegel” przedstawia sylwetkę Witolda Pileckiego i chwali wystawę poświęconą żołnierzowi Polskiego Podziemia, który jako ochotnik dał się złapać Niemcom, by trafić do obozu Auschwitz.

„Początkowo chciał zostać artystą, ale I wojna światowa i jej konsekwencje uniemożliwiły mu to. Dziś Witold Pilecki jest znany z tego powodu, że w 1940 roku jako jedyny człowiek dobrowolnie i celowo dał się aresztować w czasie obławy policyjnej by trafić do Auschwitz” – napisał „Tagesspiegel” w środowym wydaniu, przypominając, że można obejrzeć wystawę poświęconą temu wyjątkowemu żołnierzowi w instytucie jego imienia przy Pariser Platz w Berlinie, w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Brandenburskiej.

„Imponująca” – tak stołeczny dziennik określa ekspozycję, która ukazuje całą życiową drogę Pileckiego: od harcerstwa i wojny z bolszewikami, przez prowadzenie rodzinnego majątku nieopodal Lidy i kampanię wrześniową, aż po konspirację, Auschwitz, powstanie warszawskie i sądowy mord dokonany przez komunistów.

„Tagesspiegel” skupia się przede wszystkim na działaniach Pileckiego w Auschwitz.

„Pilecki i członkowie konspiracji, którą zorganizował w obozie śmierci kolportowali pierwsze raporty o systematycznym zagazowywaniu Żydów, którzy coraz częściej byli wysyłani do obozu. Celem było poinformowanie rządu na uchodźstwie oraz namówienie aliantów do bombardowania Auschwitz. Wśród więźniów panował konsens, że należy to zrobić” – czytamy w artykule.

PAP

drukuj