fot. PAP/EPA

E. Macron: 24 kwietnia będzie dniem pamięci ludobójstwa Ormian we Francji

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział we wtorek podczas spotkania z przedstawicielami organizacji ormiańskich we Francji, że 24 kwietnia będzie dniem pamięci o ludobójstwie Ormian w tym kraju. Sprawa zostanie uregulowana w najbliższych tygodniach – dodał.

Emmanuel Macron poinformował o zamiarze upamiętnienia ludobójstwa Ormian w taki właśnie sposób podczas dorocznej kolacji wydanej przez Radę Koordynacyjną Organizacji Ormiańskich we Francji (CCAF).

„Szef państwa zamierza w ten sposób wywiązać się ze swej obietnicy wyborczej” – zaznacza w komentarzu agencja AFP. W 2017 r. przyrzekł bowiem przedstawicielom ormiańskiej diaspory, że dzień pamięci o ludobójstwie Ormian będzie wpisany do oficjalnego kalendarza Republiki – wyjaśnia. Decyzja ta jest oczekiwana z niecierpliwością przez obywateli Francji, którzy mają ormiańskie korzenie – zaznacza agencja.

Prezydent Macron przypomniał w swym przemówieniu podczas wtorkowej kolacji, że Francja była jednym z pierwszych krajów, który potępił „krwawe polowanie na ludność ormiańską w imperium osmańskim”.

Ustawa o uznaniu rzezi Ormian za ludobójstwo została przyjęta we Francji w 2001 roku. W grudniu 2011 r. francuskie Zgromadzenie Narodowe uchwaliło zaś ustawę przewidującą grzywny i kary więzienia za negowanie ludobójstwa Ormian, jakiego dopuścili się na ludności ormiańskiej Turcy w latach 1915-1917.

Wywołało to niechętną reakcję Ankary, która w odpowiedzi na ten krok odwołała czasowo swego ambasadora we Francji. Uchwalona przez niższą izbę francuskiego parlamentu ustawa przewiduje rok więzienia i 45 tys. euro grzywny za każde publiczne negowanie ludobójstwa Ormian. Wcześniej francuskie prawo przewidywało jedynie karanie negowania Holokaustu.

Prezydent Emmanuel Macron utrzymuje ciepłe kontakty z diasporą ormiańską we Francji liczącą według danych z 2013 r. ok. 600 tys. osób i ich krajem pochodzenia – Armenią. W październiku 2018 r. zaszczycił swą obecnością odbywający się w stolicy Armenii, Erywaniu szczyt frankofonii. Według pierwotnych planów głowie państwa towarzyszyć miał Charles Aznavour „wędrowny ambasador Armenii i języka francuskiego”, który jednak zmarł 1 października, jeszcze przed tym wydarzeniem.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl