fot. gazprom.com

Raport komisji PE: Nord Stream 2 zagrożeniem dla suwerenności Energetycznej UE

Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego przyjęła krytyczny raport w sprawie Rosji. Europosłowie wskazują, że Nord Stream 2 zagraża Unii Europejskiej, więc należy wstrzymać jego budowę.

Deputowani z komisji spraw zagranicznych po adresem Nord Streem 2 wysuwają poważne zarzuty: zwiększenie zależności UE od rosyjskiego gazu, zagrożenie dla rynku wewnętrznego UE, niezgodność z polityką energetyczną Wspólnoty. Dlatego – jak argumentują – należy wstrzymać ten projekt.

Obawy europosłów są uzasadnione – zauważa dr inż. Robert Golej.

– Może być narzędziem wpływu politycznego, co jest bardzo istotne, prowadzenie pewnej polityki przez zasoby energetyczne – wskazał ekonomista.

W raporcie znalazła się nie tylko krytyka Nord Stream 2. Zdecydowanie potępiono naruszanie przez Rosję przestrzeni powietrznej i wód terytorialnych państw Morza Bałtyckiego, a także militaryzację Obwodu Kaliningradzkiego. Dokument potępia też rosyjskie naciski na Białoruś.  Zmierzają one do nakłonienia tego państwa do faktycznego zrzeczenia się niepodległości – podkreślał europoseł Marek Jurek.

– Głównym narzędziem presji Moskwy na Białoruś jest pozbawienie jej dopłat energetycznych, pozbawianie czasowe. I jesteśmy najzupełniej w mocy, żeby Białorusi te dopłaty na najbliższe lata wyrównać i zaproponować jej długofalowy plan bezpieczeństwa energetycznego – mówił Marek Jurek.

Dr Piotr Gawryszczak wskazuje, że państwowość Białorusi jest cały czas zagrożona ze strony Rosji.

– To państwo ma podpisaną umowę związkową z Rosją i tak naprawdę w świetle prawa w każdej chwili można by pójść dalej, czyli tę umowę rozszerzyć w ten sposób, że łączy się Białoruś z Rosją w jeden organizm państwowy – wskazał Piotr Gawryszczak.

Ta krytyka Rosji to na razie opinia parlamentarnej komisji spraw zagranicznych. Stanowisko całego Parlamentu Europejskiego poznamy na sesji plenarnej w przyszłym miesiącu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj