fot. twitter.com/SW_GOV_PL/status/1334516494445719555

SW: prawie 700 funkcjonariuszy Służby Więziennej odda osocze dla chorych na COVID-19

Prawie 700 funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, którzy ozdrowieli po zakażeniu koronawirusem, odda osocze. W dzisiejszej akcji weźmie udział także wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

„Nam się udało. Zakaziliśmy się koronawirusem i wróciliśmy do zdrowia. Teraz w naszej krwi, w osoczu, są przeciwciała, które podane chorym na COVID-19 mogą uratować ich życie” – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Wiceszef resortu sprawiedliwości zaapelował również do wszystkich ozdrowieńców, aby jak najszybciej skontaktowali się z punktami krwiodawstwa i jeśli stan ich zdrowia na to pozwala, oddali swoją krew i osocze.

„Krew to dar życia, a to dzisiaj, w sytuacji pandemii, ma wielkie znaczenie” – podkreślił.

Dziś w całej Polsce prawie 700 funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej odda osocze i krew. Jak zaznaczają funkcjonariusze SW, ich osocze może pomóc ocalić życie ponad 1500 chorych na COVID-19.

Jednym z ozdrowieńców, którzy dziś oddadzą swoje osocze będzie zastępca kierownika działu ochrony Zakładu Karnego w Zamościu mjr Piotr Rypina.

„Byłem zdziwiony, gdy dowiedziałem się, że jestem zakażony. Miałem kontakt z osobą pozytywną, potem okazało się, że ja też jestem pozytywny. Na szczęście przechodziłem chorobę bezobjawowo” – powiedział mjr Piotr Rypina.

„Od razu wiedziałem, że będę oddawał osocze, bo skoro jest potrzebne, nie ma się nad czym zastanawiać. Dla mnie to chwila, a 650 ml osocza wystarczy, żeby pomóc trzem osobom wyzdrowieć albo łatwiej przejść chorobę” – podkreślił.

Swoje osocze odda również Jarosław Wodziński z Zakładu Karnego w Malborku, który na COVID-19 zachorował pod koniec września.

„O tym, że trzeba pomóc innym myślałem jeszcze wtedy, gdy leżałem chory w szpitalu. Wiedziałem, że osocze ozdrowieńców pomaga łatwiej przejść tę chorobę” – zaznaczył Jarosław Wodziński.

Funkcjonariusze Służby Więziennej oddają krew regularnie, zarówno podczas ogólnopolskich inicjatyw, m.in. „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna” z okazji Narodowego Święta Niepodległości czy „Służymy Pomocą – mamy to we krwi” w święto Służby Więziennej.

W placówkach penitencjarnych w całym kraju działają 83 kluby honorowego krwiodawstwa, które skupiają prawie 2,5 tysiąca członków, w tym także emerytów Służby Więziennej.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl