fot. PAP/Michał Walczak

Susza spowodowała ogromne straty w rolnictwie

Straty rolników wywołane przez suszę wyniosły ponad miliard złotych i będą rosły – powiedział na antenie TVP Info minister rolnictwa Marek Sawicki. Wcześniej resort szacował straty na 550 mln zł.

Z danych Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa wynika, że susza wystąpiła na terenie całego kraju z wyjątkiem niewielkich obszarów górskich oraz terenów w woj. zachodniopomorskim.

Minister Marek Sawicki poinformował, że rząd rozważa różne warianty pomocy dla gospodarzy, ale wykluczył ogłoszenie klęski żywiołowej. Szef resortu powiedział, że 14 sierpnia złożył wniosek o pomoc z UE, czyli ustanowienie specjalnego programu dla hodowców bydła mięsnego i mlecznego.

Wcześniej rząd wśród form pomocy wymieniał m.in. socjalną. Rolnicy ostro krytykują tego typu rozwiązanie, bo jak mówią, to nie zmniejszy strat i nie pomoże w odtworzeniu zniszczonej produkcji rolnej.  Planowana jest także pomoc dla rolników z budżetu państwa. Nie wiadomo jednak w jakiej wysokości.

Rząd musi zapewnić kompleksową pomoc, której skala mogłaby pozwolić na odtworzenie produkcji – mówi Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący rolniczej „Solidarności”.

Rolnikom, którzy zajmują się produkcją rolną i żyją z tej produkcji rolnej pomoc socjalna jest totalną fikcją. Nam potrzeba konkretnych rozwiązań, które w jakiś sposób zniwelują nasze straty spowodowane suszą i pozwolą na odtworzenie produkcji rolnej w przyszłym roku. Jeżeli nie będzie wypracowanej takiej metody to wszystkie opowiadania pana ministra, że „załatwiamy”, „rząd pochyli się nad problemami”, czy „pójdzie jakaś pomoc socjalna” – to nam nic nie da. Większość gospodarstw znajdzie się w takiej sytuacji, że straty w gospodarstwie będą powyżej 50 proc., po prostu zbankrutuje. Efekt będzie taki, że na te gospodarstwa w przyszłym roku rząd znajdzie sposób, by je odbudować, bo inaczej gospodarstwo zbankrutuje, komornicy go zlicytują i zlikwidują – stwierdza Zbigniew Obrocki.

Temat strat spowodowanych suszą ma być poruszony w czasie jutrzejszego posiedzenia Rady Ministrów. Marek Sawicki zapowiedział, że kwestia ta będzie także omawiana podczas rozmów 31 sierpnia, które odbędą się w ramach Trójkąta Weimarskiego, ponieważ susza jest także problem m.in. niemieckim. 7 września odbędzie się spotkanie unijnych ministrów rolnictwa w tej sprawie.

RIRM

drukuj