fot. PAP/EPA

Na Ukrainie trwają obchody Dnia Niepodległości

Prezydent tego kraju Petro Poroszenko przemawiając na głównym placu Kijowa, Majdanie Niepodległości, wezwał rodaków do konsolidacji, która nie pozwoli Rosji na destabilizację sytuacji wewnątrz kraju.

Po południu Poroszenko uda się do Berlina na spotkanie przywódców Niemiec, Francji i Ukrainy w związku z zaostrzeniem się sytuacji w Donbasie.

Prezydent Andrzej Duda powiedział wczoraj, że będzie chciał podczas piątkowej wizyty w Berlinie poruszyć temat zmiany formatu rozmów o Ukrainie. Mogłyby brać w nich udział także USA i sąsiedzi Ukrainy – zaznaczył.

Politolog dr Marcin Habowski, mówi, że to interesująca inicjatywa, jednak trudno będzie doprowadzić do tego, by Polska dołączyła do rozmów.

Polska jest postrzegana jako państwo bardzo silnie uzależnione od Stanów Zjednoczonych i realizująca de facto jej politykę w naszym regionie, co rodzi opór ze strony Rosji, czyli jednego z uczestników tych negocjacji oraz ze strony dwóch pozostałych podmiotów, czyli republik z Doniecka i Ługańska – powiedział dr Marcin Habowski.

Obecnie rozmowy odbywają się w „formacie normandzkim”, czyli z udziałem przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji.

Na dzisiejsze spotkanie w Berlinie nie został jednak zaproszony przedstawiciel Rosji.

RIRM

drukuj