fot. pixabay.com

Strażacy apelują: Nie wchodźmy na lód

Od kilku dni mamy dodatnie temperatury. Mimo to na wielu jeziorach zalega jeszcze lód. Strażacy apelują: Nie wchodźmy na lód. Żaden akwen nie jest bezpieczny. Lód, zwłaszcza teraz, jest kruchy i  zdradliwy.

W ostatnim czasie strażacy ratują wielu ludzi, pod którymi załamał się lód.

– Niedawno pod dwiema dziewczynami, które chodziły po lodzie, ten się zerwał. Na szczęście udało im się dotrzeć do pomostu. Tylko przemoczone, ale już z tego pomostu nie były w stanie się wydostać, więc była potrzebna pomoc strażaków – akcentował Sławomir Brandt z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Nie wszystkie interwencje kończą się szczęśliwie. Ze stawu na poznańskich Szachtach wyłowiono niedawno zamarznięte zwłoki 21-letniego mężczyzny. Strażacy przypominają, żeby nie wchodzić na zamarznięte jeziora.

– Nawet gruba pokrywa lodowa potrafi być bardzo krucha, niejednorodna. Potrafi być przerzedzona pęcherzykami powietrza i nierównomiernie zamarzać – powiedział Michał Kucierski, rzecznik Poznańskiej Straży Pożarnej.

Lód jest zawsze zdradliwy i niebezpieczny.

Jak zachować się, kiedy jesteśmy świadkiem sytuacji, w której pod kimś załamał się lód?

– Jeżeli widzimy osobę, pod którą załamał się lód, to w pierwszej kolejności musimy zadzwonić po służby ratownicze pod 998 czy 112 – wyjaśniła Lucyna Rudzińska z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Dopiero później, jeżeli czujemy się na siłach możemy spróbować pomóc osobie będącej w wodzie. Jeśli zdecydujemy się na samodzielną pomoc, ratujmy z głową. Nie podawajmy bezpośrednio ręki, ale linę albo konar drzewa.

W Wielkopolsce podczas każdej zimy strażacy interweniują średnio sto razy. W całym kraju takie akcje liczone są w tysiącach.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl