500 strażników ze Straży Marszu Niepodległości będzie zabezpieczało poniedziałkowe wydarzenie

Około 500 strażników ze Straży Marszu Niepodległości będzie zabezpieczało poniedziałkowy marsz, który przejdzie ulicami Warszawy już po raz dziesiąty. W tym roku Marszowi Niepodległości towarzyszy hasło „Miej w opiece Naród cały!”.

Początek wydarzenia zapowiedziano na godz. 14.00 przy rondzie Romana Dmowskiego. Demonstracja wyruszy godzinę później. Uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi na błonia Stadionu Narodowego. Zakończenie manifestacji jest planowane na godzinę 19.00.

– Na błoniach Stadionu Narodowego będą wystąpienia słowno-muzyczne, a także przemówienia liderów organizacji narodowych. Zaczęliśmy w 2010 roku, w tym roku będzie dziesiąta edycja Marszu Niepodległości. Myślę, że na stałe wpisał się on już w te obchody. Myślimy, że już na stałe będziemy maszerować przez Warszawę, żeby uczcić w gronie Polaków Święto Niepodległości. Marsz, jak co roku, zabezpieczany jest przez straż Marszu Niepodległości. Zabezpieczenie planujemy już od kilku tygodni. Będzie to około 500 strażników – podkreśla Mateusz Marzoch, wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Hasło „Miej w opiece Naród cały!” jest zawołaniem skierowanym do Maryi, pochodzącym z pieśni „Z dawna Polski Tyś Królową”. Jak wskazują organizatorzy marszu, chcą ten sposób „nawiązać do kultu Maryi i idei Kościoła walczącego, który przez tysiąc lat towarzyszył naszym przodkom”. Każdego roku na organizowany przez środowiska narodowe Marsz przyjeżdżają Polacy z całego kraju, a także spoza granic Polski. Nie brakuje gości z zagranicy. Według danych policji, w ubiegłorocznej edycji wydarzenia udział wzięło ok. 200 tys. osób.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj