Stowarzyszenie Katechetów Świeckich proponuje kompromis ws. zmian w nauczaniu religii w szkołach
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich proponuje kompromis w ramach konsultacji do projektu MEN ws. zmian w nauczaniu religii w szkołach. Katecheci postulują wymienne wprowadzenie religii lub etyki jako obligatoryjnych przedmiotów szkolnych, w ramach kształcenia aksjologicznego. Członkowie Stowarzyszenia o szczegółach poinformowali na dzisiejszej konferencji przed Sejmem, zorganizowali również krótki happening. To reakcja na plany rządu, aby liczbę lekcji religii zredukować do jednej tygodniowo i organizować je przed lub po obowiązkowych zajęciach.
Przewodniczący Stowarzyszenia Katechetów Świeckich, Piotr Janowicz, podkreślił, że celem zmian, które wprowadza obecna władza, jest całkowite usunięcie religii i etyki ze szkół.
– Nie godzimy się na usuwanie religii i etyki ze szkół. Obie są potrzebne w systemie edukacji i dają ludziom, wkraczającym w dorosłość szanse na to, że się w niej odnajdą i budować będą dobre relacje i przyjazne społeczności, że będą mogli sobie ufać i się wzajemnie szanować, a nie przechodzić z obojętnością albo pogardą i wrogością obok drugiego człowieka. Być może ludźmi pozbawionymi zasad łatwiej sterować, rządzić i oczekiwać, że staną się bezrefleksyjnymi trybami jakiejś przedziwnej całości – zaznaczył.
Katecheci przypomnieli, że skierowali list otwarty ze swoją propozycją do Prezydenta RP, Marszałka Sejmu oraz Minister Edukacji Narodowej. Ponadto Stowarzyszenie planuje przygotowanie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w sprawie nauczania religii i etyki w szkołach.
RIRM