fot. pixabay.com

Stop podwyżkom opłat za śmieci

Rząd planuje zmiany w systemie opłat za śmieci. Chce, by to samorządy dopłacały do wywozu odpadów. Ma to uchronić mieszkańców przed dalszymi podwyżkami.

„Dziennik Gazeta Prawna”, który pisze o śmieciowej rewolucji, zauważa, że punktem zapalnym całej sprawy stała się Warszawa. To właśnie tam od kwietnia obowiązują nowe stawki opłat za śmieci. Ich wysokość zależy od zużycia wody. W wielu przypadkach oznacza to nawet ponad 100 procent podwyżki. Dlatego chcąc uchronić mieszkańców przed dalszymi podwyżkami, rząd chce, by do wywozu odpadów dopłacały samorządy. Według gazety liczy on, że dzięki temu przy ustalaniu stawek samorządy nie będą już mogły zasłonić się argumentem, że system musi się sam bilansować.

Tymczasem zdaniem samorządowców tego typu zmiany nie rozwiążą problemu. Koszty i tak poniosą mieszkańcy, bo dotacje będą oznaczać mniej pieniędzy np. na gminne inwestycje. Wskazują, że alternatywą są większe opłaty dla producentów opakowań, których nie można poddać recyklingowi. Jak informuje gazeta, projekt zmian w systemie opłat za śmieci może zostać wniesiony jako inicjatywa poselska lub poprawka do procedowanych właśnie w Sejmie rozwiązań. W takim przypadku mógłby zostać uchwalony jeszcze przed końcem wakacji i wejść w życie w tym roku.

TV Trwam News

drukuj