STOP – dość lekceważenia społeczeństwa (…). Związki zawodowe zapowiedziały protest.

Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” i OPZZ organizuje czterodniowy protest (od 11-14 września tj. środa-sobota) przeciwko działaniom rządu. Centrale związkowe planują w Warszawie nie tylko protest uliczny, ale także kilka debat poświęconych obecnej sytuacji społecznej i gospodarczej.

Wydłużenie wieku emerytalnego, zmiana ustawy o zgromadzeniach, obywatelski projekt solidarności o płacy minimalnej, ograniczenie umów śmieciowych i batalia o zmiany w Kodeksie pracy – w tych kwestiach rząd nie chciał żadnego dialogu. „Rząd Donalda Tuska zamiast szukać kompromisu próbuje walczyć ze związkowcami” – akcentuje Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

– Są głosy, że trzeba zmienić ustawę o związkach zawodowych; żeby zrobić ją bardziej antyzwiązkową, że jesteśmy wrogami pracodawców itd. Kampania idzie całkowicie w drugą stronę, widocznie rząd prze do konfrontacji. Skoro tak, to my jesteśmy na tę konfrontację przygotowani. Tym bardziej chcemy, aby w tym dniu było nas bardzo dużo, aby władza w naszym kraju zobaczyła, że ze społeczeństwem trzeba się liczyć – powiedział Piotr Duda.  

Oprócz zaplanowanych w stolicy protestów ulicznych trzech central związkowych, odbędzie się kilka debat poświęconych problemom społecznym i gospodarczym.

– Pierwszego dnia, w środę chcemy zaakcentować te wszystkie problemy branżowe, które mamy w naszym kraju, czyli gospodarka, nauka, oświata, Służba Zdrowia. Dlatego w tym dniu, demonstracje będą odbywać się pod różnego rodzaju ministerstwami; tam będą skierowane petycje, później demonstranci przejdą pod Sejm, gdzie od środy do soboty będzie miasteczko. W czwartek odbędą się debaty w bardzo ważnych sprawach dla nas wszystkich czyli Służby Zdrowia, polityki przemysłowej, a faktycznie braku tej polityki. W piątek będzie kolejna debata nt. zmiany Konstytucji w obszarach referendów, żebyśmy faktycznie jako Polacy mogli decydować w bardzo ważnych sprawach – oczywiście po spełnieniu pewnych warunków. W sobotę zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą przyjechać do Warszawy i wykrzyczeć: Nie damy się już dłużej poniżać, lekceważyć! –akcentuje przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

RIRM

drukuj