Tonie statek ze 105 imigrantami na pokładzie

Statek ze 105 osobami na pokładzie, ubiegającymi się o azyl, we wtorek rano zaczął nabierać wody u wybrzeży Wyspy Bożego Narodzenia, australijskiego terytorium zależnego. Na pomoc ruszyły służby ratownicze i znajdujące się w pobliżu jednostki.

Australijski urząd bezpieczeństwa morskiego został powiadomiony o sytuacji telefonicznie przez osobę znajdującą się na pokładzie tonącej jednostki. Statek znajdował się wówczas ok. 120 mil morskich na północ od Wyspy Bożego Narodzenia.

Na miejsce ruszył okręt australijskiej marynarki wojennej HMAS Parramatta, którego załoga potwierdziła, że statek z imigrantami tonie. Na pomoc ruszyły również m.in. samolot służb celnych, a także statek handlowy. Trwa akcja ratunkowa.

Według oficjalnych szacunków od początku 2013 roku 18 tys. imigrantów ubiegających się o azyl dotarło na terytorium Australii, często na Wyspę Bożego Narodzenia. Imigranci, w większości kurdyjscy, irańscy czy iraccy, przypływają głównie z Indonezji na przeładowanych i często będących w złym stanie technicznym łodziach. Dla wielu podróż kończy się tragicznie.

W 2010 roku statek, na pokładzie którego znajdowali się imigranci z Iraku i Iranu, rozbił się o skały. Dokładnej liczby ofiar nigdy nie ustalono, ale szacunki mówią o ok. 50. Największa katastrofa wydarzyła się w 2001 roku, gdy statek, którym do Australii podróżowało ponad 350 imigrantów, zatonął u wybrzeży Indonezji. Nikt nie ocalał.

PAP/RIRM

drukuj